Příběh z hranic: Tanya utekla s mladším synem do Polska, ten starší zůstal s tátou na Ukrajině
14. dubna 2022 Aktuality

Příběh z hranic: Tanya utekla s mladším synem do Polska, ten starší zůstal s tátou na Ukrajině

Válka na Ukrajině píše mnohé příběhy. Rodina Tanyii Garhin je jedna z mnoha, které válka rozdělila. Ona odjela se svým mladším synem do Polska, její šestnáctiletý syn zůstal doma s tátou. Nejstarší dcera zůstává s manželem a měsíční dcerou na Ukrajině. Tanyu se synem jsme potkali v Přemyšli, kde jako desítky dalších, obdrželi pomoc místní Charity. 

PŘISPĚJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

Válka rozdělila rodinu 

První dny války strávila Tanya společně s manželem a dvěma syny, Nikitou a Dimitrim, v krytu nedaleko jejich domu v jihoukrajinském Mykolajivu. Ostřelování ale sílilo a ona se bála o své děti. Padlo rozhodnutí odjet do Polska. Nejmladší Nikita odešel s ní, šestnáctiletý Dimitri zůstal v zemi. „Nechtěl tu nechat tátu samotného. Bylo to velmi emotivní loučení,“ vzpomíná Tayna. Na Ukrajině zůstala i její 26letá dcera s měsíční dcerou a svým manželem. 

Neměli skoro žádná zavazadla 

Cesta na západ země jim zabrala 20 hodin. „Lidé spali všude, kde se dalo,“ popisuje náročnou cestu Tanya, zatímco Nikita jí kouká přes rameno. Pak nasedli na autobus, který je odvezl do polské Přemyšli. Tam jim nabídla pomocnou ruku místní Charita.

Tanya s pracovnicí Charity

„Neměli jsme s sebou téměř žádná zavazadla,“ líčí Tanya. Dobrovolníci jim dali občerstvení a základní potřeby. Zároveň pro ně nachystali nocleh v místní základní škole. Nezůstanou tu ale příliš dlouho. Pracovníci Charity pro ně totiž našli dlouhodobější ubytování nedaleko Krakova. 

Tanya doufá, že se celá rodina brzo znovu setká  

Tanya kontroluje svůj mobilní telefon každou chvíli. Bojí se o své dvě starší děti a manžela. Co ale vidí na mobilu každý den, jsou hrůzostrašné záběry z Mariupolu a dalších oblastí. 

 „Když přijede moje dcera, snad by přijel i Dimitri,“ doufá Tanya a opět hledá úlevnou zprávu na svém displeji. Ta zatím ale nepřichází.

 

Zaujal vás příběh Tanyi? Přečtěte si více: