Příběh z války: s manželem se rozloučila na hranici, musel zůstat na Ukrajině
11. dubna 2022 Aktuality

Příběh z války: s manželem se rozloučila na hranici, musel zůstat na Ukrajině

Ilyena opustila domov se svým devítiměsíčním synem a manželem 4. března 2022. Ukrývali se ve stanici metra, a když to přestalo být bezpečné, chtěli se vlakem přesunout do Polska. K hranicím se dostali až po šesti dnech jízdy autem.

 

DARUJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

Ilyena chtěla se synem do bezpečí: pryč z Ukrajiny

Když na Charkov na východní Ukrajině začaly padat první bomby, ukryla se rodina do místní stanice metra. Několik dnů přespávali na lůžkách, prostory stanice se ale každým dnem plnily dalšími lidmi. Občas slyšeli raketové nálety nad městem a někdy se otřásaly i zdi stanice. Ilyena se čím dál více bála, hlavně o svého syna. S manželem se proto rozhodli přesunout do většího bezpečí.

Ilyena ukazuje fotky z války 

Plánovali odjet do Lvova, přesunuli se na vlakové nádraží, ale dostat se do vlaku byl nemožný úkol. Rozhodli se proto z města odjet autem – to ale měli zaparkované před domem. A dům vzdálený šest zastávek metrem, které zrovna nejezdilo. Byl večer, město zahalené tmou a zároveň panoval zákaz vycházení. Ilyenu s manželem napadlo vydat se domů tunelem, ve kterém přes den jezdí metro. Vyrazili do tmy a po několika dlouhých hodinách, brzy k ránu, došli ke stanici poblíž svého domu. 

Z Charkova do Polska dojela rodina autem až za šest dnů 

Doma měli jen pár minut na to, aby sbalili vše potřebné, a hned vyrazili na cestu. K polským hranicím se ale dostali až za dalších šest dnů. Cesta byla náročná, každý večer museli hledat nové místo k noclehu. Díky pomoci dobrovolníků spali ve školách, školkách i hotelových pokojích. Před přechodem hranic čekal rodinu ještě jeden těžký krok. Ilyena se s manželem musela rozloučit a do Polska pokračovat jen s malým synem. Muži nesmí Ukrajinu opustit, zůstávají a čekají na možný povolávací rozkaz.

Ilyena se synem a dobrovolnicí z Charity

V polském městě Přemyšl, které leží na hranici s Ukrajinou, Ilyeně pomohli dobrovolníci z Charity. Zajistili jí místo v azylu pro ženy s dětmi, kde si se synem odpočinuli a k dispozici měli vše potřebné. Ilyena se pak vydala vlakem do Wroclawi, odkud plánovala zamířit do Německa, kde žije část manželovy rodiny. Doufáme, že dorazila v pořádku. 

Zaujal vás příběh Ilyeny? Přečtěte si více: