Proč jsem se stala dobrovolníkem?
1. listopadu 2021 Aktuality

Proč jsem se stala dobrovolníkem?

Dobrovolnictví. Stáže. Učení se novým dovednostem. Proč jsou tyto aktivity důležité? Jana Žilková, vedoucí mise Charity v Mongolsku, se na následujících řádcích podělí o své zkušenosti s dobrovolnictvím a prozradí, proč by se měl každý stát dobrovolníkem. Jana Žilková má více než 10 let zkušeností v oblasti mezinárodního rozvoje, projektového řízení a výzkumu. Studovala a pracovala v několika evropských a asijských zemích, včetně Belgie, Německa, Dánska či Singapuru. V současnosti žije v Mongolsku a povzbuzuje všechny kolem sebe, aby se stali dobrovolníky. 

Dobrovolnictví mi otevřelo mnoho dveří

Dobrovolnictví mi pomohlo stát se člověkem, jakým jsem dnes. Všechny ty nárazové, krátkodobé i dlouhodobé příležitosti, které jsem využila v posledních 16 letech mě formovaly a otevřely mi mnohem více dveří, než bych si kdy dovedla představit. Mnozí z vás už jste dobrovolníky a možná o tom ani nevíte. Hodně mladých lidí v Mongolsku, kde žiju, pomáhá jak svým mladším sourozencům ve škole či rodičům v domácnosti, ale zapojuje se i do dění ve vlastních komunitách. Mnoho mladých se stává členy nevládních organizací, nejrůznějších sdružení či klubů, které sdílí podobné hodnoty a cíle. Nicméně, spousta mladých lidí není aktivně zapojená do žádných dobrovolnických činností. A to je podle mě velká škoda. Vysvětlím vám proč.

Dobrovolnictví mění život každého z nás k lepšímu. Ať už jde o drobné činnosti, jako je pomoc dítěti vašeho souseda s domácími úkoly, či sbírání odpadků ve vašem okolí nebo zvyšování povědomí o změně klimatu, všechny tyto aktivity přispívají ke zvyšování kvality našich životů. Opravdu věřím, že dobrovolnictví otevírá dveře, které mohou být pro spoustu z nás jinak zavřené. Při dobrovolnictví nás totiž spojují stejné cíle, vize a sny. Proto je podle mě dobrovolnictví tak důležité.

Dobrovolnictví může vypadat různě - třeba jako sběr odpadků

Hledání životní vášně

Já jsem svou dobrovolnickou „kariéru“ odstartovala ještě dříve, než jsem za svou práci začala dostávat zaplaceno. Chtěla jsem totiž zkusit všechno možné, abych našla svou „vášeň“, které se budu chtít věnovat po zbytek svého života a která by byla mým hnacím motorem. Rychle mi ale došlo, že v mém případě bude největší problém naučit se říkat ne. Každá příležitost, kterou jsem využila, mi otevřela další dveře a já jsem nebyla schopná se rozhodnout, které dveře jsou pro mě ty pravé. Lidé kolem mě mi říkali, že nemůžu dělat všechno a já jsem věděla, že mají pravdu. Rozhodla jsem se však řídit svou intuicí a stejně si to udělat po svém.

Své zájmy jsem zúžila do 3 oblastí: děti, zvířata a životní prostředí. Ani jedné z oblastí jsem totiž nedokázala říct ne, pomáhání v každé z nich mě dělalo šťastnou a nadšenou zároveň a nikdy bych nebyla spokojená, pokud bych byť jen jedné z nich musela říct ne. Přijala jsem tedy výzvu a rozdělila jsem svůj volný čas tak, abych se mohla věnovat třem zájmům. Sbírala jsem odpadky ve svém okolí a pomáhala místním komunitám s některými menšími projekty v nedalekých lesích. Několikrát do měsíce jsem cestovala desítky kilometrů, abych se starala o tygry. Společně s mou běžeckou skupinou jsme na běhaní brali psy z místního útulku. Zároveň jsem se stala mentorkou pro dvě dívky, které patřily do menšiny v mém městě a pomáhala jsem jim zlepšovat jejich jazykové dovednosti. Nedělala jsem to proto, abych někomu dokázala, že jsem dobrým člověkem, ale protože mi to dodávalo sílu, které jsem si dříve nebyla vědoma.

Jana Žilková

Každá dobrovolnická aktivita se počítá

Věřím, že člověka utváří to, co dává jiným a ne to, co dostává či očekává na oplátku. I když jsem poté, co jsem se přestěhovala do Mongolska, musela některé své dobrovolnické aktivity omezit, i nadále podporuji, alespoň virtuálně, každou činnost, která má hlubší smysl. Nečekejte pouze na vysněné příležitosti a vystupte ze své komfortní zóny už teď. Možná právě dnes je ten správný čas přihlásit se k dobrovolnické činnosti a začít novou kapitolu vašeho života. Každá aktivita se počítá.

Charita Česká republika aktivně podporuje dobrovolnictví v Mongolsku, kde Jana Žilková žije a pracuje jako vedoucí tamní mise. Pro mongolskou mládež jsme spustili webové stránky s nabídkou dobrovolnických příležitostí. Webové stránky vznikly v rámci projektu „All for youth, youth for all” financovaného Evropskou unií a podpořeného Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Kanadským fondem, organizací Asia Foundation a mnoha dalšími. Na projektu pracujeme společně s organizacemi Centre for Citizenship Education a Mongolian Youth Council.