Serghei a Olga z Moldavska se díky naší pomoci pustili do kompostování. Zkušenosti předávají dál
4. května 2022 Aktuality

Serghei a Olga z Moldavska se díky naší pomoci pustili do kompostování. Zkušenosti předávají dál

Serghei a Olga Lysenco jsou v Criuleni známí pro své nadšení v oblasti ochrany životního prostředí. Stejně jako my v Charitě, i oni se snaží motivovat místní obyvatele, aby se chovali šetrně k přírodě. Charita Česká republika v Moldavsku jim poskytla dřevěný kompostér, který je odolnější a ekologičtější. Výroba kompostu se tak pro Olgu a Sergheie stala jednodušší a ochrana přírody snazší.

Nový kompostér si pochvalují

Kompostování organického odpadu je jednou z nejefektivnějších metod při prevenci znečištění životního prostředí. Proto v Moldavsku podporujeme obyvatele města Criuleni na západě země, aby začali s organickým odpadem efektivně nakládat. Kompostér od nás obdrželi také Serghei a Olga, kteří jsou svým pozitivním přístupem k ekologii v okolí pověstní. Jejich domácnost používá solární panely či kapkovou závlahu. Díky naší pomoci se mohli začít věnovat kompostování ve velkém.

Rodina Lysenco předtím používala místo dřevěného kompostéru drátěné pletivo, které nebylo dostatečně odolné vůči silnému větru. Olga si nový dřevěný kompostér od nás pochvaluje. „Je z dubového dřeva, takže je nejenom ekologický a vzdušný, ale i více odolný vůči větru. Navíc mi i esteticky zapadá do zahrady,“ říká.

Klíčem je správné místo a ingredience

 „Chce to najít místo, kde je dostatek sluníčka, ale i vzduchu. Kompostér by zároveň neměl být příliš blízko domu kvůli zápachu,“ vysvětluje Serghei, jak najít ideální prostor pro kompostér.

Serghei s kompostérem

Kompostér se liší svým obsahem v závislosti na odpadu, který produkujete. Většina domácností v Moldavsku kompostuje odpad ze zahrady, jako je tráva, suché listí a plevel. Součástí jsou také zbytky z kuchyně, hlavně ovoce a zelenina, případně staré pečivo a kávová sedlina. „Zbytky ovoce a zeleniny jsou doslova pokladem, který lidé zbytečně vyhazují do popelnic. Žížaly, brouci a další mikroorganismy se do kompostu dostávají z půdy, proto také nemá žádné dno. Jedná se o býložravce, takže do něj nepřidáváme maso, kosti ani tuk,“ říká Serghei. Zbytky z kuchyně a zahrady je nutné do kompostéru přidávat důkladně rozdrcené a pravidelně je vlhčit. V závislosti na počasí pak trvá měsíc až rok, než je kompost hotový.

Serghei a Olga motivují ostatní, aby začali kompostovat

Pro Sergheie se kompostování stalo více než koníčkem. Rád předává zkušenosti a osvědčený recept, jak si úspěšně vybudovat kompost na zahradě: „Snažím se předávat své zkušenosti lidem ve svém okolí. Chci je přesvědčit, že je mnohem lepší si kompost vyrobit sám, než pro něj jezdit do zahradnictví. A to platí i pro rybáře, kteří místo zdlouhavému hledání žížal můžou jednoduše sáhnout do kompostu.“ Díky lidem, jako je Olga a Serghei, se město Criuelni stává hezčím místem k životu.

Projekt, který podporuje obyvatele města Criuleni v kompostování, realizuje Charita Česká republika ve spolupráci s Charitou Slovensko za finanční podpory Slovenské agentury pro mezinárodní rozvojovou spolupráci.

Zaujal vás příběh Olgy a Sergheie? Přečtěte si více: