Sofie a Elizabeth pocházejí z Demokratické republiky Kongo, odkud utekly před krvavým násilím do nedaleké Zambie. Většina uprchlíků na venkově se živí jako drobní pěstitelé. Část z nich kácí stromy, aby měli víc prostoru pro své plodiny. Odlesňování má ale negativní důsledky pro zdejší přírodu, i komunitu. Sofie a Elizabeth se zúčastnily školení od Charity, kde se naučily, jak předcházet kácení stromů. Své zkušenosti teď předávají dál.
Odlesňování je velkým problémem na zambijském venkově
Odlesňování přispívá ke změně klimatu. V Zambii se bohužel jedná o poměrně rozšířený jev, hlavně u lidí žijících na venkově. Většina z nich se živí zemědělstvím. Stromy kácí, protože potřebují více prostoru na pěstování ovoce a zeleniny. Část z nich také prodává dřevěné uhlí, aby si přivydělala.
Uprchlíci z osady Mayukwayukwa nemají moc příležitostí k výdělku. Farmaření je často jejich jediná možnost, jak zaopatřit sebe a svou rodinu. Charita Česká republika zde proto pořádá školení, která místním přibližuje výrobu takzvaného zeleného uhlí. To se vyrábí ze stlačeného organického odpadu, jako jsou kukuřičné a rýžové slupky, nebo například kokosové skořápky. Elizabeth a Sophie se zúčastnily našich workshopů, kde se naučily, jak takové udržitelné uhlí vyrábět. Navíc získaly informace o dopadech odlesňování a ochraně klimatu.
„Jsme moc rády, že jsme se mohly zúčastnit školení od Charity. Dozvěděly jsme se, jak být šetrnější k přírodě, a teď můžeme předávat zkušenosti v naší komunitě. Stromy jsou důležité. Dávají nám život,“ shodují se obě.
Změny klimatu zde zažívají na vlastní kůži
Kácení stromů s sebou přináší nebezpečné následky, jako je nedostatek dešťů a časté silné větry. „Kvůli vichřici jsem přišla o střechu na svém domě,“ vzpomíná Elizabeth. Obě ženy se shodují, že problém chápou i ostatní z uprchlické osady. „Vidí to na vlastní oči. Pokud budou dál kácet stromy, nebude se tu dát v budoucnu žít. Snažíme se je proto s podporou Charity vzdělávat,“ popisuje Sophia.
Charita se zaměřuje na ochranu životního prostředí v Zambii již několik let. Místním farmářům představujeme zásady ekologického zemědělství, které pracují s minimálním narušením půdy. Zároveň zajišťujeme, aby zdejší farmáři měli přístup k potřebnému vybavení. Jedině tak mohou dosáhnout udržitelného hospodaření s půdou a s vodními zdroji.
Zkušenosti předávají dál
Sophie a Elizabeth pravidelně navštěvují místní školy a komunity, aby jim předaly informace o změně klimatu. Poskytují jim malé sazenice stromů a sdílejí s nimi zkušenosti se zeleným uhlím. Výroba je podle nich velice jednoduchá. „Stačí jen semlít zbytky ze zahrady a kuchyně a dát je vyschnout na slunce. Čím víc lidí se to naučí, tím lépe, protože ubyde kácení stromů. A to je náš cíl,“ zakončuje Sophie.