V Iráku vzniká díky Charitě nová generace podnikatelek
5. ledna 2024 Aktuality

V Iráku vzniká díky Charitě nová generace podnikatelek

Pro ženy, které sní o vlastním podnikání, není život v Iráku jednoduchý. Často se od nich očekává, že budou vést tradiční rodinný život, pomalu se to ale začíná měnit. Qadisiya, Elham a Muna jsou tři živnostnice podpořené Charitou, které díky grantu a školení nastartovaly vlastní podnikání.

Ženy by měly pracovat a podporovat své rodiny, říká Elham po otevření svého obchodu

Elham je 52letá Iráčanka z Bartelly, centra křesťanů blízko Mosulu. Po invazi samozvaného Islámského státu čelila Elham mnoha překážkám. Na útěku do bezpečí se svým manželem a třemi dětmi se dvakrát stěhovala, než našla na rok a půl útočiště ve Švédsku. Poté, co jim byl zamítnut azylový status, se vrátili do Iráku. „Jenže náš domov byl vypálen Islámským státem,“ naříká Elham. Po návratu do Bartelly navíc její manžel jen stěží hledal práci jako obkladač.

Když viděla, jak její rodina strádá, rozhodla se Elham otevřít vlastní obchod, aby své blízké uživila. Od svých známých se dozvěděla o podpoře, kterou Charita Česká republika poskytuje živnostníkům v Iráku. Absolvovala 40denní školení podnikatelských dovedností a obdržela grant na založení vlastní živnosti. Díky podpoře si nová majitelka obchodu pořídila potřebné vybavení jako regály a lednice a také zboží pro svůj obchod.

Elham

Elham je za pomoc Charity velmi vděčná: „Díky grantu a školení od Charity se náš život výrazně zlepšil. Mému obchodu se daří a tvoří dnes hlavní zdroj příjmů pro naši rodinu,“ usmívá se Elham. Přestože je provoz obchodu náročný, Elham je spokojená a jak říká, také mnohem více sebevědomá. Její manžel ji podporuje a sám se snaží najít práci. „Ženy by měly pracovat, podporovat své rodiny a být nezávislé,“ uzavírá Elham.

Qadisiya díky vlastnímu obchodu zaopatří svou rodinu

Qadisiya je matka tří dětí z města Karamleš nedaleko Mosulu. Když takzvaný Islámský stát zaútočil na její rodný region, musela Qadisiya opustit svůj domov a uchýlit se do bezpečí do Erbílu. Tam žila se svým manželem a dětmi téměř čtyři roky. V roce 2017 se vrátili do Karamleše, ale z jejich majetku nezbylo nic. „S manželem jsme se rozhodli otevřít si malý obchod s oblečením, toaletními potřebami a kosmetikou a střídali jsme se v práci,“ popisuje Qadisiya.

Qadisiya

Nová podnikatelka získala od Charity grant, který využila na potřebnou rekonstrukci obchodu. Zaplnila otvor nad dveřmi, kudy se dříve prášilo, vyměnila dlažbu a střechu a přidala ventilátor a police. Qadisiya také absolvovala online školení o řízení obchodu, které Charita nabízí. Podnikatelka chtěla už dříve pracovat v obchodním centru v Erbílu, tehdy ale její manžel nesouhlasil. Dnes je za její práci ve vlastním obchodě vděčný, a stejně tak má radost i Qadisiya. 

„Díky mé usilovné práci a grantu a podnikatelskému školení od Charity Česká republika jsem získala větší sebedůvěru a mohu podporovat celou rodinu,“ pochvaluje si Qadisiya.

Oblíbený salon Iráčanky Muny pomáhá měnit život třem rodinám

Muna od dětství milovala kosmetiku a snila o otevření vlastního salonu, kde by se o svou vášeň mohla podělit se zákazníky. Pro ženy v Iráku, zejména pro ty v konzervativních oblastech, jde často o těžko splnitelný sen. Ve chvíli, kdy ale manžel Muny nedokázal uživit rodinu, souhlasil s tím, aby si jeho manželka otevřela vlastní salon.

V roce 2014 začala Muna pracovat doma a nabízela základní ošetření. Chtěla poskytovat co nejlepší služby, a tak si z provozování domácího studia našetřila trochu peněz, které investovala do seminářů o kosmetice. V roce 2021 se Muna od kamarádky dozvěděla, že Charita Česká republika nabízí podporu pro podnikatele, a poradila jí, aby se přihlásila. „Díky Charitě jsem se zúčastnila desetidenního školení podnikatelských dovedností a získala jsem grant, který mi pomohl rozjet můj salon,“ vypráví Muna spokojeně. Za peníze nakoupila potřebné věci pro své podnikání, jako je nábytek, zrcadla, police a klimatizace, a nově vymalovala pronajaté prostory. Pořídila také kosmetiku a potřebné nástroje.

Muna

Dnes Muna nyní nabízí celou řadu služeb, jako je pedikúra, manikúra, líčení, kosmetika a barvení vlasů, a má mnoho nápadů, jak svou živnost ještě více rozvinout. Díky podpoře Charity zaměstnala Muna dvě další ženy, z nichž jedna je vdova, která živí svých deset sourozenců.

Do budoucna má Muna velké ambice. „Plánuji otevřít tělocvičnu pro ženy a pronajmout si dvoupatrový dům, kde v jednom patře bude můj salon a v druhém tělocvična,“ popisuje s úsměvem.

Jak pomáhá Charita v Iráku

Příběhy Qadisiyi, Elham a Muny jsou jen několika z mnoha příkladů toho, jak Charita Česká republika podporuje živnostníky v Iráku. Díky grantům a podnikatelským školením mohou Iráčani ve válkou poznamenaných regionech podporovat své rodiny a další členy komunity.

Irák se stále potýká s problémy způsobené nadvládou samozvaného Islámského státu. Charita Česká republika působí v Iráku od roku 2015 a své aktivity postupně přesouvá od akutní humanitární pomoci k dlouhodobějším programům. Pomáháme lidem obnovit jejich původní zdroje obživy a vytvářet nová pracovní místa. Těm, kteří přišli o domov, pomáháme zajistit trvalé přístřeší, a zlepšit tak jejich životní podmínky.

Pomáhat ženám, jako je Qadisiya, Elham a Muna, můžeme i díky našim dárcům. Přidejte se a pomáhejte s námi.

DARUJTE SOBĚSTAČNOST ŽENÁM