Zápisky z Ukrajiny: Každodenní život ve válce očima pracovnice Charity Česká republika - 1. díl
19. ledna 2023 Aktuality

Zápisky z Ukrajiny: Každodenní život ve válce očima pracovnice Charity Česká republika - 1. díl

Jak vypadá každodenní život na válkou zmítané Ukrajině? S čím se potýkají lidé na západě země? Jak je ovlivňují neustálé výpadky proudu? Přečtěte si zápisky naší kolegyně Kateřiny Krejčové, která z Mukačeva pravidelně sepisuje své postřehy ze života na Ukrajině. První díl je tady.

Bez elektřiny

Dnes sedíme v jindy přeplněné kanceláři jen ve třech, s asistentkou Yanou a architektem Tarasem. Projektová manažerka Nataliia onemocněla, protože výpadky proudu znamenají, že se u ní doma v Užhorodě většinu dne netopí. Vedoucí naší ukrajinské kanceláře Muhammed také onemocněl, i když u něj doma elektřina je. Dohadujeme se, že to bude pravděpodobně způsobeno ukrajinským klimatem, na které není z Blízkého východu zvyklý.

PŘISPĚJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

Manažerka logistiky Sasha odjela už včera na školení OSN do Lvova. Vždycky, když někdo z nás jede do Lvova, zbystříme a na dálku ho kontrolujeme. Přeci jen sem do Mukačeva od začátku ruské agrese ještě žádná raketa nedopadla, ale Lvov, srdce východní Haliče a západoukrajinského vzdoru, je cílem útoků pravidelně. Rusko Lvov terorizuje především útoky na energetickou infrastrukturu a jeho obyvatelé a někteří moji přátelé tak pravidelně plní Instagram portréty svých bytů a historického centra města bez elektřiny vpoetickém šerosvitu. Až se setmí, nasdílí takový ve stories i Sasha. 

Tady v mukačevské kanceláři elektřina je, administrátor budovy, dokonale bilingvní v ukrajinštině i maďarštině, nám ale už přišel vyhubovat, že máme šetřit a méně topit. Kotě na mém rameni, pojmenované na počest osvobození Chersonu Meloun, naštěstí nekomentuje. Panuje mezi námi nepsaná dohoda a on jednoduše předstírá, že maličkého nalezence, jenž smi tráví vždy jeden den vtýdnu vkanceláři, nevidí. Odpoledne budou v budově probíhat hodiny maďarštiny pro veřejnost a kotě bude stáčet zvědavě ouška směrem k rušnému koridoru plnému pro mě nesrozumitelných hlasů. Když učím své ukrajinské kolegy česky z učebnice Česky krok za krokem, pozoruje nás se stejným zájmem. (Pozn. Zachráněné kotě Meloun už našlo bezpečný domov v České republice, kam se ho podařilo předat k adopci).

Naše kolegyně katka s koťátkem  koťátko meloun

Stolování při svíčkách

Přemýšlíme, kam jít dnes na rychlý oběd. Většinou se rozhodujeme podle toho, kde je právě elektřina. Ale i tam, kde není, podniky většinou pružně reagují instalací dekorativních svícnů na ubrusy vyzdobené zakarpatskou výšivkou a rozděláním ohně vkrbu, takže posezení vnich je nezvykle stylovým zážitkem.

Sympatičtí číšníci ve vyšívaných košilích na sobě nedávají nic znát, proplouvají mezi stoly bez mrknutí oka, jako by atmosféru u krbu a při svíčkách, když zmizí mobilní signál a internet a nefunguje terminál, servírovali coby huculskou specialitu. Jindy s úsměvem a klidným hlasem zákazníky upozorňují, že přibližně za půl hodiny nastane plánovaná odstávka elektřiny, ale rozhodně se nemají nechat rušit. Z těchto improvizací jsem nadšená, protože svědčí o tom, že morálku a kreativitu Ukrajinců rozhodně žádný ruský teror podkopat nemůže.  

Jak pomáhá Charita Česká republika na Ukrajině

Na západě Ukrajiny, odkud Kateřina Krejčová píše své zápisky, pomáhá Charita Česká republika i díky štědré pomoci dárců, kteří přispěli do sbírky Charita pro Ukrajinu.

Charita pomáhá vysídleným Ukrajincům na západě země

Ruská invaze vyhnala z domovů miliony lidí, z nichž velká část našla bezpečné útočiště právě na západě země. Tyto regiony ale neměly dostatečné zázemí pro důstojné ubytování tolika lidí, a tak se mnozí z nich museli ubytovat v tělocvičnách a halách. Charita Česká republika na západě země vystavěla modulární domky pro Ukrajince, kteří přišli o střechu nad hlavou. Zároveň jsme zrekonstruovali hromadná ubytovací zařízení, aby v nich bylo možné zajistit důstojné podmínky k životu. Lidem prchajícím před válkou jsme poskytli peněžní podporu na pořízení základních potřeb.

Ukrajincům na západě země zajišťujeme také psychologickou pomoc. Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR jsme vyškolili místní psychology v poskytování psychologické péče v krizových situacích.