Zničená infrastruktura a teploty pod bodem mrazu. Jak pomáhá Charita Ukrajincům přečkat tuto krutou zimu?
8. prosince 2022 Aktuality

Zničená infrastruktura a teploty pod bodem mrazu. Jak pomáhá Charita Ukrajincům přečkat tuto krutou zimu?

Masivní útoky na základní infrastrukturu znamenají pro Ukrajince krutou zimu. Rozsáhlými výpadky dodávek elektřiny, vody, plynu i tepla trpí všichni, včetně dosud relativně bezpečného západu Ukrajiny. Charita pomáhá Ukrajincům překonat toto náročné zimní období. Staví modulární domky, dodává generátory a poskytuje psychologickou a finanční pomoc.

PŘISPĚJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

Odhodlání a houževnatost

Na ulicích nesvítí jediná lampa pouličního osvětlení. Místní chodí po městě s čelovkami a děti oblékají do reflexních vest,“ popisuje situaci Kateřina Krejčová, koordinátorka naší pomoci na Ukrajině, ze západu země. „Většině lidí doma nefunguje topení, nejde elektřina. Takže situace je těžká i tady, normální život se tu žít nedá. Ale místní jsou neuvěřitelně houževnatí a dělají všechno pro to, aby ho žít mohli,“ dodává Krejčová.

Nicméně alespoň zásobování potravinami a dalšími základními potřebami na západní a střední Ukrajině funguje. To ale neplatí pro východní části země a především pak pro nově osvobozená území. Odtud se lidé i díky pomoci ukrajinských úřadů evakuují alespoň do doby, než bude obnoveno přinejmenším základní zásobování a služby. Od počátku ruské invaze se do bezpečnějších oblastí Ukrajiny přesunulo na 7 milionů lidí.

Pokud budou ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu pokračovat, hrozí na Ukrajině tuto zimu humanitární katastrofa. I proto je tak důležité lidem na místě pomáhat se zajištěním základních životních potřeb,“ vysvětluje Krejčová. 

Modulární domky i rekonstrukce

Charita začala zasílat na Ukrajinu humanitární pomoc ihned po únorovém vpádu ruských vojsk. Do země jsme vyslali kamiony s potravinami, spacáky, lehátky, zdravotnickým materiálem i generátory. Dodávky základního zboží do míst, kde je nejvíce potřeba, nyní zajišťuje naše partnerská organizace Charita Ukrajina. My se zaměřujeme především na pomoc těm, kteří museli před ruskou agresí uprchnout ze svých domovů. Naši pomoc koordinujeme s místní samosprávou, která má zajištění podmínek pro přicházející uprchlíky na starosti a dokáže přesně identifikovat, kde a jaká pomoc je z naší strany potřeba.

Stovky tisíc z nich našly útočiště v Zakarpatí. Mnoho z nich ale nežije v důstojných podmínkách a přebývá v hromadných nouzových ubytovnách či tělocvičnách. Uprchlíkům pomáháme zajistit důstojné bydlení a stavíme pro ně modulární domky odpovídající vysokým standardům Evropské unie. Zároveň v regionu rekonstruujeme staré budovy, aby se kapacity důstojného ubytování podařilo co nejvíce rozšířit.

Pro rizikové skupiny obyvatel Charita staví modulární buňky

Chceme pomoci lidem, kteří přišli o všechno. Kvůli válce jsou zlomení a neví, co si počít se svým životem. Chceme dát těmto lidem pevnou půdu pod nohama, aby se mohli soustředit na integraci na nových místech a znovu budovali svůj život tak, jak byli zvyklí před válkou,“ říká Natalia Mackova, projektová manažerka Charity na Ukrajině.

Zima a tma dopadá na všechny, pomáhají psychologové

Časté výpadky výpadky elektřiny i sirény leteckého poplachu, které se rozeznívají alespoň jednou denně, komplikují práci i našim kolegům v zemi. „Museli jsme pořídit silný generátor, aby bylo možné výstavbu modulárních domků vůbec dokončit. Zároveň se potýkáme s nedostatkem různého typu zboží a stavebního materiálu,“ říká Krejčová. „Většina našich kolegů má doma dlouhé výpadky elektřiny, v jejich bytech neteče voda a netopí se. Oni i všichni další lidé jsou vyčerpaní, je to obrovský stres,“ dodává.

Nejde pochopitelně jen o výpadky dodávek elektřiny, tepla a vody. Ukrajinci přicházející z oblastí bojů se musí vyrovnat se ztrátou blízkých, domova, práce i důvěrně známých ulic, po kterých každý den chodili. A to je velmi bolestivé. Lidé z měst obsazených a zničených ruskou armádou přišli o všechno, dokonce i o své místo ve společnosti. Charita Česká republika jim pomáhá vyrovnat se s traumaty a válečnými hrůzami.

Vyškolili jsme místní psychology v poskytování psychologické péče v krizových situacích.  Odborníci z České republiky přijeli na Ukrajinu, aby se podělili o své zkušenosti, jak pomáhat lidem, kteří prožívají obrovské trauma nebo hlubokou ztrátu, ale také o to, jak pečovat o své duševní zdraví a jak zvládnout tolik smutku, ale přitom být stále schopen pomáhat druhým.

Reagujeme na aktuální potřeby

Co je na Ukrajině v současnosti velmi potřebné, jsou generátory, které pomohou zajistit elektřinu pro vysídlené obyvatele, i pro ty, kteří jim pomáhají,“ říká Evžen Diviš, regionální manažer Charity Česká republika. Již na jaře jsme do země odeslali 84 elektrocentrál – záložních generátorů elektřiny. Další zásilka generátorů a plynových kamen, kterou zajišťuje ve spolupráci s Charitou Česká republika Arcidiecézní Charita Olomouc, vyráží na Ukrajinu v těchto dnech.

V rámci mimořádné pomoci jsme také vybavili dva sanitní vozy pro zdravotnické středisko Charity Drohobyč. Tyto sanitky slouží k podpoře místní zdravotnické služby v době války. V budoucnu se využijí pro okamžitý převoz pacientů, poskytování neodkladné pomoci v polních podmínkách a odlehlých oblastech. Charita Česká republika poskytne zdravotnickému středisku také potřebné léky. Další materiální pomocí, kterou nyní finalizujeme, je dodávka ochranného vybavení pro ukrajinské hasiče.

Ukrajincům vysídleným válkou poskytujeme peněžní podporu

Lidé prchající před válkou často utíkají jen s pár věcmi. Mnozí z nich přišli o práci a o možnost zabezpečit své rodiny. Těmto lidem poskytujeme peněžní podporu, aby si mohli dovolit základní potřeby a dokázali se postarat o sebe a své nejbližší.

Pomoc za hranicemi

Charita Česká republika pomáhá také Ukrajincům, kteří před válkou uprchli ze země. Statisíce z nich se od začátku války dostaly do Moldavska. Nejchudší země Evropy stále hostí více než 86 000 uprchlíků, což pro ni znamená velkou zátěž. V zemi proto vybavujeme uprchlická centra, poskytujeme uprchlíkům okamžitou finanční podporu na pokrytí jejich základních potřeb a zvyšujeme dostupnost zdravotnických a psychologických služeb.

Síť Charit zajišťuje také péči o uprchlíky, kteří přišli do České republiky. Pomáhá jim především zajistit základní životní potřeby a pomáhá s integrací. Uprchlíkům pomáháme při hledání ubytování i práce, ale také při zajišťování zdravotní péče nebo místa ve škole či školce. Provozujeme také asistenční infolinku v ukrajinském jazyce, která pomáhá Ukrajincům se v Česku zorientovat. S adaptací v Česku pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny také Young Caritas a pracují s dobrovolníky, kteří dále asistují zejména ukrajinským ženám a dětem, jež našly v České republice bezpečné útočiště.