80 lidí na jednu toaletu? Charita zajistí důstojnější podmínky pro vysídlené Ukrajince v Zakarpatí
16. května 2022 Aktuality

80 lidí na jednu toaletu? Charita zajistí důstojnější podmínky pro vysídlené Ukrajince v Zakarpatí

Válka na Ukrajině připravila o domov více než 12 milionů lidí. Velká část Ukrajinců našla bezpečné útočiště na západě země. Jedním z regionů, kam lidé prchající před válkou zamířili, je i Zakarpatská oblast. Ta v současné době hostí až 400 tisíc vysídlených Ukrajinců. Mnoho z nich přebývá ve zcela nevyhovujících podmínkách. Charita Česká republika startuje projekt, který zlepší hygienické zázemí v ubytovacích centrech a zajistí výstavbu modulární buněk. Ty poskytnou ubytování pro nejzranitelnější skupiny vysídlenců.

V Zakarpatí se nachází až 400 tisíc vysídlených Ukrajinců

Z více než 12 milionů lidí, kteří uprchli před válkou na Ukrajině, se 7,5 milionu rozhodlo zůstat v zemi. Přesunuli se nicméně do bezpečnějších oblastí, zejména na západě Ukrajiny. V Zakarpatské oblasti, ležící podél hranic se Slovenskem a Maďarskem, se v současné době nachází až 400 tisíc vysídlených lidí. Pro region, který měl před válkou 1,2 miliony obyvatel, je to obrovská zátěž.

kolektivní ubytovací centrum v Mukačevu

Více než 130 tisíc běženců, kteří zamířili do Zakarpatí hlavně z jižní a východní Ukrajiny, bydlí v kolektivních ubytovacích centrech, jako jsou tělocvičny, obchodní budovy, internáty a školky. Taková místa nejsou uzpůsobena pro zajištění důstojného bydlení. Není zde dostatek místa pro postele a chybí také dostatečný počet sprch a toalet. Je zcela běžné, že se o jednu toaletu či sprchu dělí více než 20 lidí. Výjimkou nejsou ani případy, kdy připadá jedno sociální zařízení na 80 běženců, či dokonce zcela chybí. Přeplněná centra představují problém zejména pro ty nejzranitelnější skupiny, jako jsou staří lidé, děti, těhotné ženy a osoby se zhoršeným zdravotním stavem.

Postavíme toalety, sprchy i ubytování

Nový projekt, který jsme díky finanční podpoře Ministerstva zahraničních věcí České republiky zahájili, poběží následujících šest měsíců a zaměří se na zlepšení životních podmínek vysídlených Ukrajinců v Zakarpatí. Zaměříme se zejména na zlepšení hygienických podmínek a zajištění důstojného ubytování pro ty nejzranitelnější. S orientací v místě a vytipováním těch skutečně nejpalčivějších potřeb nám pomáhaly místní Charita Ťačiv a Diecézní Charita Ostravsko-opavská, která na Zakarpatí dlouhodobě pracuje.

Postavíme ubytovací buňky pro více než 60 lidí z rizikových skupin, kteří v současné době pobývají v kolektivních centrech. Do stavby těchto modulární jednotek zapojíme zdejší komunitu vysídlených osob a místních obyvatel, kteří od nás dostanou za svou práci okamžitou peněžní odměnu. Materiál pro výstavbu nakoupíme v Zakarpatí, a podpoříme tak tamní ekonomiku.

toalety v kolektivních centrech     sprcha v kolektivním centru

Charita Česká republika také v oblasti postaví 100 toalet a sprch v ubytovacích centrech, ve kterých je hygienická situace nejkritičtější. Díky nim zlepšíme dostupnost hygienického zázemí pro dva tisíce vysídlených Ukrajinců tak, aby na jednu sprchu a toaletu připadalo maximálně 20 lidí. Životní podmínky pro ubytované tak budou o něco důstojnější.

Zaujal vás tento článek? Čtěte více: