Ivano-Frankivsk se stará o 150 000 uprchlíků. Pomáháme i my
19. dubna 2022 Aktuality

Ivano-Frankivsk se stará o 150 000 uprchlíků. Pomáháme i my

Ivano-Frankivsk se stal dočasným domovem nejméně 150 000 lidí prchajících před válkou. Střechu nad hlavou a základní potřeby jim zajišťuje i tamní arcibiskupství. Do pomoci jsme se zapojili i my. Pár dní po doručení 20 tun humanitární pomoci přišel z Ivano-Frankivsku dopis. „Danken wir ganz herzlich (mnohokrát děkujeme),“ píše Volodymyr Vijtyshyn a vysvětluje, jak dodávka pomůže 1600 uprchlíkům, o které se arcibiskupství stará.

přispějte na charita pro ukrajinu

 

Péče o 1600 uprchlíků je velká zodpovědnost

Na západ Ukrajiny míří miliony lidí prchajících před válkou na východě země. Jen Ivano-Frankivsk a jeho okolí přijali již více než 150 000 uprchlíků. Tamní arcidiecéze mobilizuje svoje kapacity a zajišťuje ubytování a základní potřeby pro 1600 z nich. Na město samotné přitom již několikrát dopadly ruské rakety. „Přijmout lidi prchající před válkou ale neznamená jen poskytnutí pomoci, ale také převzetí velké zodpovědnosti,“ říká tamní arcibiskup Volodymyr Vijtyshyn. „Mnoho lidí, kteří se vydali na více než 1000 km dlouhou cestu na západ Ukrajiny, utrpělo těžké rány osudu. Takové stresové situace způsobují zdravotní problémy zejména starším lidem, ale také dětem a ženám. Proto jim nabízíme bezplatné ošetření v naší ambulanci sv. Lukáše,“ dodává.

Vykládka pomoci Ivano-Frankivsk

Válka dopadá na všechny

Mnozí z těch, kteří museli utéct, přišlo o veškerý svůj majetek. Hledají tak nejen bezpečné útočiště, ale také způsob, jak zabezpečit sebe a svoji rodinu. Zatím jsou ale vděční, že mohou využívat tamního sociálního bydlení a mají zajištěné základní potraviny a hygienické potřeby. Po těch je největší poptávka. Na tu reagovala i Charita Česká republika a zaslala do Ivano-Frankivsku 20 tun materiální humanitární pomoci, včetně potravin, hygienických potřeb a zdravotnického materiáluChceme vám moc poděkovat za zaslanou pomoc, která nám umožní i nadále pomáhat lidem stiženým válkou v naší zemi,“ píše nám arcibiskup v děkovném dopise.

Válka dopadá i na ty, kteří nežijí přímo v místech bojů. Přináší s sebou mimo jiné velké zdražování a nedostatek zboží, což způsobuje existenční potíže i sociálně slabším vrstvám obyvatel. I proto je pomoc určená i jim.

Pomoc pro Ivano-Frankivsk

Bezprecedentní solidarita

V těchto pro naši zemi temných časech však cítíme velkou jednotu a solidaritu našeho národa. Lidí, kteří dnes drží při sobě jako nikdy předtím,“ vysvětluje arcibiskup. „Každý dělá vše, co je v jeho silách - vojáci statečně bojují, vláda vyvíjí obrovské úsilí, aby i v čase války zajistila stabilitu, podnikatelé pokračují ve své činnosti, aby zajistili stabilizaci ekonomiky, dobrovolníci pomáhají, kde je potřeba, tisíce ukrajinských mužů se vrátily ze zahraničí bránit svou zemi,“ dodává Volodymyr Vijtyshyn.

Západ Ukrajiny se nejen stará o miliony uprchlíků, odtamtud také míří pomoc dál na východ do míst, kde se bojuje. Z Ivano-Frankivska tak část materiálních dodávek nedávno putovala do Charkova, Sumy a Avdijivky. Do oblasti Donbasu zaslalo už více než 100 tun potravin a dalších základních potřeb.

Potřeba pomoci na Ukrajině bohužel stále pokračuje. Přispět na sbírku a pomoci lidem stiženým válkou v zemi můžete i vy. Přispějte na účet Charita pro Ukrajinu.

 

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si více: