Humanitární pomoc pro 1500 vysídlených Ukrajinců. Charita Česká republika startuje nový projekt
2. května 2022 Aktuality

Humanitární pomoc pro 1500 vysídlených Ukrajinců. Charita Česká republika startuje nový projekt

Ruská invaze na Ukrajinu vyhnala z domovů už více než 11 milionů lidí. Většina z nich se uchýlila na západ země, mimo jiné i do Drohobyče a jeho okolí, kde momentálně našlo útočiště více než 40 tisíc lidí. Místní charitní pobočka jim poskytuje pomoc, ale část z nich stále zůstává mimo oficiální podporu. Charita Česká republika zajistí v Drohobyčském okresu základní potřeby 1500 vysídlených Ukrajinců a zlepší dostupnost zdravotní péče. 

Lidem prchajícím před válkou pomůžeme pokrýt základní potřeby a zlepšíme dostupnost zdravotní péče

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu opustilo svůj domov již více než  11 milionů lidí. Váleční uprchlíci ale nemíří pouze za hranice země, více než 7,7 milionů z nich zůstává na Ukrajině. Stahují se zejména do bezpečnějších oblastí na západě. Drohobyč, který leží 60 kilometrů jižně od Lvova, je jedno z měst, které se stalo útočištěm pro lidi prchající před válkou. Drohobyčský okres v současné době hostí více než 40 tisíc vnitřně vysídlených Ukrajinců, což je pro město se 74 tisíc obyvateli obrovská zátěž.

„Vše nasvědčuje tomu, že lidé budou muset zůstat mimo místa, odkud pocházejí, po delší čas. Mají-li toto období přečkat v relativním klidu a psychicky zvládnutelném módu a důstojných podmínkách, pak je potřeba tuhle situaci rychle řešit,“ komentuje situaci regionální manažer Charity Evžen Diviš, který nedávno Drohobyč navštívil.

Naši kolegové z Charity Ukrajina v oblasti pomáhají zajistit základní potřeby příchozích, včetně zdravotní a psychosociální péče. Nicméně počet lidí, kteří nutně potřebují pomoc, je obrovský. Velké procento z těch, kteří sem uprchli před válkou, stále zůstává mimo oficiální vládní pomoc, zejména mimo centrální část Drohobyčského okresu.

Ljubov je jednou z vnitřně vysídlených osob na západě Ukrajiny

Nově zahájený projekt, který je financovaný irskou humanitární organizací Trócaire, poběží následujících 6 měsíců a zaměří se na přímou humanitární pomoc pro vnitřně vysídlené Ukrajince v okolí Drohobyče. Celkem pomůžeme zajistit základní potřeby pro 1500 lidí.  Součástí pomoci bude také zlepšení dostupnosti zdravotní a psychosociální péče, kterou díky projektu bude moci využít nejméně 500 lidí. Zároveň podpoříme zdravotní středisko v Drohobyči potřebným materiálem a poskytneme vybavení pro dva sanitní vozy.

Na pomoci se podílí tři organizace charitní sítě

Na projektu se podílí tři organizace v rámci celosvětové charitní sítě Caritas Internationalis. Projekt financuje irská organizace Trócaire, která se zaměřuje na humanitární a rozvojovou pomoc pro ohrožené skupiny, především pak ženy a dívky.

Charita Česká republika má dlouhodobé zkušenosti s působením na Ukrajině, kde dlouhodobě spolupracujeme na zlepšení sociálních a zdravotních služeb. Od roku 2014 se naše činnost proměnila a Charita začala poskytovat pomoc lidem zasaženým konfliktem na východě země. Díky našim aktivitám jsme navázali úzké vztahy s místní Charitou Ukrajina, která v současné době poskytuje bezprostřední humanitární pomoc v rámci celé země.

Pomoc pro vnitřně vysídlené občany v Drohobyčském okresu bude materiálně zajišťována Charitou Česká republika, která nakoupí základních potřeby a další vybavení. Charita Ukrajina bude tuto pomoc dále distribuovat v okolí Drohobyče.

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si více: