Válka nám vzala vše. Díky pomoci Charity se dcera vrátila ke studiu a já jsem si našla práci, říká Lilia z Kyjeva
6. října 2022 Aktuality

Válka nám vzala vše. Díky pomoci Charity se dcera vrátila ke studiu a já jsem si našla práci, říká Lilia z Kyjeva

Lilia Yarova je vdova z Kyjeva na Ukrajině. Kvůli válce musela opustit svůj domov a práci a vydat se na útěk do bezpečí. Společně se svou dcerou našly útočiště ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny. Tady se díky podpoře Charity znovu staví na vlastní nohy. Lilia si našla práci a její dcera může pokračovat ve studiu.

DARUJTE ŠANCI NA LEPŠÍ ŽIVOT

Život na novém místě

Stejně jako tisíce dalších Ukrajinců opustila Lilia Kyjev 24. února. Bombardování ji probudilo v pět hodin ráno. Vzbudila dceru Annu-Marii, vzala psa a kufr s nejdůležitějšími dokumenty a odjela do západní části země. Cesta do Lvovské oblasti trvala dva dny.

Život na novém místě byl zpočátku těžký. Lilia byla odkázána na humanitární pomoc, aby si mohla zajistit základní potřeby. Svou dceru vychovává Lilia sama, protože její manžel před rokem zemřel na vážnou nemoc.

Lilia se nyní snaží zajistit své dceři řádné vzdělání. Když ještě žily v Kyjevě, měla Lilia dobrou práci. Byla zástupkyní ředitele zemědělských podniků. Kvůli válce však o práci přišla. Všechny úspory navíc utratila za léčbu svého manžela.  

Nyní žije Lilia s dcerou v ubytovně ve Lvovské oblasti. Společně sdílejí jeden maličký pokoj. „O koupelnu se dělíme se sousedy z dalšího pokoje. Kuchyň sdílí pět rodin. Jsme ale spokojené, nestěžujeme si," říká Lilia.

Vysídlení Ukrajinci se snaží postavit na vlastní nohy. I díky pomoci od Charity  

Návrat k normálu

V červenci začala Lilia pracovat pro místní Charitu ve městě Drohobyč jako krizová manažerka. „Jsem moc ráda, že mohu pomáhat lidem, jako jsem já: poradit jim, poskytnout jim akutní pomoc, odkázat je na další odborníky. Mám radost, že mohu být Ukrajině užitečná v této těžké době,“ říká Lilia.  

Nyní, když má Lilia práci, může své dceři a sobě zajistit jídlo a další základní potřeby. Její dcera však stále studuje a potřebuje peníze na na to, aby mohla ve studiu pokračovat. Díky finanční podpoře od Charity Česká republika může Lilia znovu poslat svou dceru do školy. Anna-Maria se chce stát softwarovou analytičkou, potřebuje se proto soustředit také na studium angličtiny, aby si našla vhodnou práci.

„Finanční podpora od Charity nám velmi pomůže, protože vychovávám dceru sama a chci jí zajistit dobré vzdělání. Takže vám moc děkuji za pomoc,“ říká Lilia vděčně.

Peněžní pomoc nejzranitelnějším lidem poskytujeme díky finanční podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR, Trocaire a Irish aid a ve spolupráci s naší partnerskou organizací Charitou Ukrajina.