Nejzásadnější je zajistit důstojné bydlení pro lidi prchající před válkou, říká Vasyl Demianchuk
24. srpna 2022 Aktuality

Nejzásadnější je zajistit důstojné bydlení pro lidi prchající před válkou, říká Vasyl Demianchuk

Válka na Ukrajině vyhnala z domovů miliony lidí. Více než 7 milionů z nich se přemístilo do bezpečnějších regionů na západě Ukrajiny, mimo jiné i do Zakarpatí, kde momentálně našly útočiště stovky tisíc lidí. Charita Česká republika tady pomáhá zajistit důstojnější bydlení v kolektivních ubytovacích centrech a zřizuje výstavbu modulárních buněk pro zranitelné uprchlíky. S Vasylem Demianchukem, který působí jako zástupce předsedy Regionální rady Zakarpatské oblasti, jsme hovořili o tom, jaká je situace pro vysídlené Ukrajince.

Kolik lidí zamířilo od začátku ruské invaze do Zakarpatské oblasti?

V této situaci nelze hovořit o přesném čísle. Od začátku války do Zakarpatí uteklo asi milion Ukrajinců, ne všichni tu ale zůstali. Mnoho z nich tu bylo jen pár dní a pak pokračovali dál za hranice země. Nicméně počet vysídlených lidí v regionu je stále velký, něco kolem 400 000 lidí. Ne všichni jsou ale registrovaní, spousta z nich žije v soukromých domech u místních nebo v hotelech. Někteří se vrátili zpět do měst, odkud přišli.

Kde jsou lidé, kteří sem uprchli před válkou, ubytováni?

Většina z nich je ubytovaná ve školách, školkách, sportovních halách, ubytovnách a dalších velkokapacitních prostorech. Zázemí tu samozřejmě není adekvátní, ale je to pořád lepší než žít ve městech, která jsou ostřelována ruskými raketami.

S jakými obtížemi se zde lidé nejvíc potýkají?

V kolektivních centrech žije mnoho lidí, soukromí zde v podstatě neexistuje. Navíc mají lidé omezený přístup k tekoucí vodě, třeba jen pár hodin denně. Stejně tak je trápí nedostatek spotřebičů, jako jsou pračky, ledničky nebo mikrovlnné trouby. Některé ubytovací prostory jsme vybavili sprchovými kabinami tak, aby lidé nemuseli čekat příliš dlouho ve frontě.

V Zakarpatí pomáháme vysídleným Ukrajincům s ubytováním

Zvládáte zajistit těmto lidem základní potřeby?

Je to velmi obtížené. Ze začátku nám hodně pomáhaly místní charitativní organizace a další komunitní sdružení v Zakarpatské oblasti. Jejich kapacity a zdroje jsou ale v tuhle chvíli vyčerpané. V poslední době je tak čím dál tím složitější zajistit pro vysídlené Ukrajince potraviny a hygienické potřeby.

Mnoho lidí, kteří do Zakarpatí uprchli, jsou odkázáni na finanční pomoc druhých. Je pro ně složité si tady najít práci a vzít život do vlastních rukou?

Pro většinu lidí, kteří sem uprchli před válkou, je velice těžké najít si práci a stát se finančně soběstačnými. Bavíme se tu hlavně o matkách s dětmi a o starých lidech, kteří nemají možnost docházet do práce. V Zakarpatí současně registrujeme 20 000 žádostí o zaměstnání od lidí, kteří sem utekli. Bohužel zde nemáme tolik volných míst.

Charita Česká republika v Zakarpatí momentálně staví modulární domy pro uprchlíky z rizikových skupin, jako jsou staří lidé a matky samoživitelky. Pomůže tato iniciativa uspokojit potřeby lidí?

Určitě ano. Důstojné bydlení je v tuhle chvíli nesmírně potřebné. Zanedlouho začíná školní rok, proto se budou muset lidé vystěhovat ze školek a škol. Neočekáváme, že by se v nejbližší době mohli vrátit zpátky domů. Většina lidí, která tady našla bezpečné útočiště, pochází z míst, která okupuje ruská armáda, nebo tam probíhají boje. Proto je pomoc Charity při výstavbě modulárních domů a při rekonstrukci center v regionu nesmírně potřebná a cenná. Důstojné bydlení pro vysídlené Ukrajince je naší prioritou, proto si pomoci Charity velice vážíme.