6 způsobů, jak Charita pomáhá lidem, kteří museli opustit své domovy
7. června 2022 Aktuality

6 způsobů, jak Charita pomáhá lidem, kteří museli opustit své domovy

Počet lidí, kteří byli donuceni opustit své domovy, se za posledních 10 let zdvojnásobil na současných 82,4 milionů běženců. Nejčastějšími důvody, proč lidé nedobrovolně opouštějí svoji rodnou zem či region, jsou dlouhotrvající válečné konflikty, politická perzekuce a v poslední době také problémy spojené s klimatickou změnou. Naše pomoc v  6 zemích světa se soustředí nejenom na zajištění základních životních potřeb, ale také na udržitelná řešení, díky kterým dáváme uprchlíkům šanci na lepší budoucnost.

1. Uprchlíkům v  Zambii pomáháme postavit se na vlastní nohy 

V Zambii žije v současné době více než 100 tisíc uprchlíků. Mnoho z nich má omezené možnosti obživy, protože většina uprchlických osad se nachází v odlehlých regionech. Kvůli vládním restrikcím je pro uprchlíky těžší sehnat práci i ve větších městech. Náš charitní tým proto pomáhá uprchlíkům v Zambii zlepšit jejich životní úroveň, zapojuje je do společnosti a dává jim šanci na lepší budoucnost. 

V uprchlických osadách podporujeme farmáře, aby si dokázali zajistit obživu pro sebe a své rodiny. Poskytujeme jim potřebné vybavení a školení, díky čemuž mají větší úrodu. Uprchlíky také motivujeme v zakládání malých živností. Díky naší pomoci se mohou vyučit ve vybraném oboru a postavit se na vlastní nohy.

Jedna ze švadlen, které jsme pomohli rozjet živnost

Vysokoškolské vzdělání je pro uprchlíky takřka nedosažitelné, protože za univerzitní studium se v Zambii platí školné. Mladým uprchlíkům pomáháme zajistit stipendia, aby mohli vystudovat a najít si práci. 

2. Podporujeme válkou stižené Ukrajince 

Ruská invaze na Ukrajinu vyhnala z domovů už více než 14 milionů lidí. Většina z nich našla bezpečné útočiště na západě země. Tyto regiony ale nedisponují dostatečným zázemím pro tolik lidí, protože spousta uprchlických center jsou bývalé tělocvičny a kulturní haly. Ty logicky neposkytují důstojné bydlení a adekvátní počet sprch a toalet. Lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou, se navíc potýkají s nedostatkem financí a psychickými potížemi. 

Charita pomáhá lidem prchajícím před válkou v okolí Lvova, Drohobyče a v Zakarpatí. Zahájili jsme výstavbu toalet a sprch v kolektivních ubytovnách a pro lidi z rizikových skupin stavíme menší ubytovací buňky.

Centrum pro vysídlené Ukrajince na západě země

Zároveň poskytujeme finanční pomoc pro více než 3000 lidí. Dokážou si díky tomu zajistit základní potřeby, ale také stanovit vlastní rozpočet a vyhnout se problémům v budoucnu. Zaměřujeme se také na posílení kapacit místních zdravotních středisek, včetně psychologické podpory, abychom pomohli Ukrajincům vypořádat se s traumatickými zážitky.  

Uprchlíkům z Ukrajiny pomáháme také v České republice. Tým Young Caritas vybudoval síť dobrovolníků, která válkou stiženým lidem pomáhá. Vyškolení dobrovolníci pomáhají hlídat děti, dělají rodinám průvodce a zároveň asistují sociálním pracovníkům. 

3. Vnitřním uprchlíkům v Iráku zajišťujeme bezpečné a důstojné bydlení 

Kvůli vleklému ozbrojenému konfliktu musely svoje domovy opustit miliony Iráčanů. Po porážce samozvaného Islámského státu se většina z nich vrátila, více než 1,2 milionu lidí ale stále žije v osadách, které nejsou uzpůsobené k dlouhodobému pobytu.

Rashid z Iráku 

V severoiráckém Kurdistánu, kam před válkou uprchlo mnoho lidí z centrálních a jižní regionů země, pomáháme uprchlíkům zajistit důstojné a bezpečné přístřeší. Iráčanům poskytujeme materiál na opravu jejich provizorního bydlení, zdroje vytápění a také jim zajišťujeme lepší dostupnost hygienických a sanitárních zařízení. V rámci iniciativy „peníze za práci“ zapojujeme Iráčany do stavebních prací na jejich přístřešcích. Díky této finanční odměně mohou zabezpečit svou rodinu a vyhnout se problémům, které je čekají v novém prostředí. 

4. V Moldavsku finančně podporujeme ukrajinské uprchlíky a zlepšujeme dostupnost zdravotnických služeb 

Ačkoli je Moldavsko nejmenším sousedním státem válkou sužované Ukrajiny, přijalo vůbec nejvíce uprchlíků v přepočtu na obyvatele. Nejchudší stát Evropy nemá dostatek financí ani kapacit, aby takový nápor běženců zvládl. Proto Charita prostřednictvím své lokální pobočky pomáhá 210 tisícům ukrajinských uprchlíků, čímž podporuje přetížený moldavský stát.

ukrajinská rodina v Moldavsku

Charita zajišťuje pro Ukrajince přístup ke zdravotnickým službám včetně psychosociální péče. Zároveň poskytujeme uprchlickým centrům napříč zemí vybavení, jako jsou pračky a ledničky, abychom ulehčili lidem prchajícím před válkou už tak složitou situaci. Běžencům také pomáháme zajistit základní potřeby prostřednictvím okamžité peněžní podpory.  

5. Afghánským uprchlíkům v  Turecku poskytujeme materiální podporu a psychosociální péči 

Běženci z Afghánistánu tvoří jednu z největších uprchlických komunit na světě. Když v roce 2021 převzalo hnutí Talibán kontrolu nad zemí, počet vysídlených Afghánců se dramaticky zvýšil. Více než 100 tisíc z nich zamířilo do Turecka. Většina z nich překročila hranice bez dokladů, kvůli kterým nejsou v zemi oficiálně registrovaní. Nemají tak přístup ke zdravotní péči a finanční podpoře k zajištění základních potřeb.

Afghánci míří převážně do Turecka

Charita podporuje afghánské uprchlíky ve třech tureckých regionech, aby si mohli nakoupit základní potraviny. Afghánským rodinám přispíváme na bydlení a ženám poskytujeme hygienické balíčky, aby mohly žít v důstojných podmínkách. Uprchlíkům také zprostředkováváme psychosociální podporu, abychom jim pomohli vyrovnat se s náročnou životní situací a podpořili jejich návrat do normálního života. 

6. Pomáháme Syřanům znovu začít žít 

Občanská válka v Sýrii trvá už od roku 2011. Jedním z důležitých pilířů obnovy země je i možnost najít si práci, a postavit se tak na vlastní nohy. V zemi proto pomáháme mladým lidem, kteří si chtějí založit vlastní živnost. Díky tomu budou moci zaopatřit nejen sebe a své rodiny, ale zároveň vytvořit pracovní místa pro další lidi z komunity.  

 Mladým Syřanům jako je Eba pomáháme zakládat živnosti

20. června si každoročně připomínáme Světový den uprchlíků. Heslem pro letošní rok je Kdokoli. Kdekoli. Kdykoli”. Charita Česká republika bude nadále podporovat právo každého člověka hledat bezpečnější útočiště mimo svůj domov.

Uprchlíkům, vnitřně vysídleným lidem i těm, kteří se po válečném konfliktu vrací domů, pomáháme díky finanční podpoře od České rozvojové agentury, Ministerstva zahraničních věcí České republiky, Evropské komise, Programu OSN pro lidská sídla, Charity Francie, Generálního ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci, Rozvojovému programu OSN, České biskupské konference, Charity Lucembursko, , Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních otázek, Velvyslanectví USA v Zambii, Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a díky českým dárcům, kteří přispěli do sbírky Charity Česká republika na pomoc v zahraničí.

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si více: