Bolest, kterou lidé cítí, je obrovská. Charita poskytuje psychologickou pomoc na Ukrajině
25. října 2022 Aktuality

Bolest, kterou lidé cítí, je obrovská. Charita poskytuje psychologickou pomoc na Ukrajině

Válka na Ukrajině trvá již dlouhých osm měsíců. Po celou dobu se zdejší obyvatelé potýkají s nepředstavitelnými hrůzami. Neustálé nebezpečí a strach mají pochopitelně negativní vliv na duševní zdraví Ukrajinců. Lidé zasažení válkou proto potřebují odbornou pomoc, která jim zajistí návrat do normálního života. Charita Česká republika uspořádala psychologické školení pro zdravotní a sociální pracovníky, kteří pomáhají ostatním vyrovnat s válečným traumatem.

Říct si o pomoc není vždy jednoduché

„Lidé nejprve řeší, zda mají pokryté základní potřeby, jako je jídlo a přístřeší. Až později začnou řešit problémy týkající se mentálního zdraví. Navíc na Ukrajině stále panuje stigma, že k psychologovi chodí jen blázni, vysvětluje psycholožka Uljana, proč je pro mnoho vysídlených lidí těžké říct si o pomoc.

Uljana pomáhá Ukrajincům od začátku války. Lidé, kteří vyhledali její pomoc, se potýkají s obrovskými osobními ztrátami. „V Drohobyči jsem mluvila se ženou, jejíž mladší syn zahynul na bojišti. O staršího syna přišla ještě před válkou. Její sestra, která zůstala na východě Ukrajiny, zmizela. Ačkoli dostala podporu ve formě bydlení a stravy, je naprosto zničená. Ta bolest, kterou cítí, je obrovská. Teď si pravidelně voláme a její stav se výrazně zlepšil,popisuje osudy lidí Uljana.

Charita uspořádala psychologické školení

Mnoho našich kolegů a ostatních lidí, kteří si sami prošli válečným traumatem, chtějí pomáhat. Ne všichni jsou ale vystudovaní psychologové se zkušenostmi v oblasti krizové intervence. Charita Česká republika proto uspořádala školení pro ty, kteří chtějí pomáhat válkou stiženým Ukrajincům vyrovnat se s psychicky náročným obdobím.

Školení proběhlo ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR. Lektoři předali účastníkům informace o tom, jak zajistit poskytnutí psychologické pomoci válkou vysídleným lidem. Zkušenosti hasičů vycházeli z prvních týdnů války, kdy se starali o ukrajinské uprchlíky v České republice.

školení měli na starosti lektoři z hasičského sboru ČR

„Mluvili jsme hlavně o tom, jakým způsobem stabilizovat lidi, kteří čelí těžké životní situaci. Probírali jsme také stres, trauma a v neposlední řadě i péči o sebe sama. Když se staráte o ostatní, je jednoduché zapomenout sám na sebe, přibližuje školení jeden z lektorů Tomáš Adámek.

Pomáhat se rozhodla i Olena Orlova. Sama musela utéct na západ Ukrajiny se svým synem, když začali Rusové ostřelovat její rodný Charkov. Díky psychologům z Charity Ukrajina byla schopna překonat trauma. Teď chce pomáhat ostatním. Neměla ale patřičné zkušenosti, a proto se přihlásila na naše školení. „Jsem moc ráda, že jsem se dozvěděla, jak se vypořádat s bolestí mojí, i těch druhých. Jsem ráda, že je tu někdo, kdo mi může pomoci. Protože já potřebuji dál pomáhat lidem, jako jsem já,říká Olena.

Psychologickou pomoc pro válkou stižené Ukrajince zajišťujeme díky finanční podpoře od Ministerstva zahraničí České republiky a irských humanitárních organizací Trocaire a Irish Aid.