Dětem se stýská po domově. A mně taky, říká učitelka dětské adaptační skupiny, kterou provozujeme
10. května 2022 Aktuality

Dětem se stýská po domově. A mně taky, říká učitelka dětské adaptační skupiny, kterou provozujeme

V České republice našlo azyl už více než 300 tisíc ukrajinských uprchlíků. 40 procent z nich představují děti. Mnoho z nich ale nedochází do vzdělávacích institucí, protože pro ně není místo. Charita Česká republika proto zřídila pro ukrajinské děti klub Young Caritas, do kterého jich dochází 14. Potkali jsme se s učitelkou Katerynou, abychom zjistili, jak se dětem daří.

Kapacity docházejí

Válka na Ukrajině vyhnala z domovů už více než 11 milionů lidí. 300 tisíc uprchlíků nalezlo útočiště v České republice. 40 procent z nich pak představují děti a mladiství. Kapacity pro děti ve vzdělávacích institucích se ale rychle naplňují. Jenom na Praze 1 je registrováno přes tisíc dětí, které nedochází do školky nebo školy, protože pro ně není místo.

V půlce dubna se proto naše oddělení Globálního rozvojového vzdělávání rozhodlo v prostorách Charity Česká republika zřídit adaptační skupinu Young Caritas pro ukrajinské děti. „V současné době je v klubu zapsaných 14 dětí, což je úplné maximum. Je to méně než kapka v moři, ale děláme, co sedá,“ říká Kateryna, která klub vede. Kateryna, která pochází z jihoukrajinské Oděsy, se do České republiky dostala před dvěma měsíci, kdy sem utekla před ruskou invazí spolu se svojí matkou a šestiletou dcerou. Její manžel zůstal na Ukrajině.

Mluvíme o emocích a učíme se česky

Young Caritas klub je určen zejména pro děti předškolního věku, nejmladšímu členovi jsou dva roky, nejstarší holčičce je 8. „První den byl náročný. Děti se nemohly dočkat, až si konečně zase budou moci hrát s vrstevníky. Postupně jsme ale zavedli pravidla a rutinu. Náš klub je otevřen od 8 do 2. Dopoledne jdeme většinou na procházku. Po obědě si pak hrajeme vevnitř a učíme se česky,“ popisuje denní program učitelka Kateryna. Obědy a svačiny dětem zprostředkovává Charita Česká republika ze sbírky Charita pro Ukrajinu.

Young Caritas klub

Mimo učitelky Kateryny, která s dětmi komunikuje v jejich rodném jazyce, je v klubu každý den jeden nebo dva dobrovolníci hovořící česky. Díky nim se ukrajinské děti učí češtinu, aby si lépe zvykali na zdejší prostředí. „Atmosféra se mění každý den. Hodně se zaměřujeme na emoce. Děti, které tu máme, si prošly náročným obdobím. Někteří z nich sem přišli z měst, která byla vybombardována. Proto o emocích hodně mluvíme a přiřazujeme jim barvy,“ vysvětluje Kateryna.

Dětem se stýská po domově

Kateryna se na dlouhou chvíli odmlčela, když jsme se jí zeptali, jak dlouho Young Caritas klub poběží. „To záleží na tom, jak dlouho potrvá válka. Před pár dny jsem si všimla, že jedna z dívek byla smutná. Šla jsem k ní, abych se dozvěděla, co se děje. Řekla, že se jí stýská a že se chce vrátit zpátky na Ukrajinu. V tu chvíli jsem si pomyslela, že se cítím úplně stejně,“ popisuje nám, jak děti vnímají tuto těžkou situaci. Jak sama doufá, snad se budou moci v létě všichni vrátit domů.

Zaujal vás tento článek? Čtěte více: