Nejdůležitější je si s nimi popovídat, říká pečovatelka o osamělých seniorech v Moldavsku
9. května 2023 Aktuality

Nejdůležitější je si s nimi popovídat, říká pečovatelka o osamělých seniorech v Moldavsku

Při příjezdu do městečka Taul na severu Moldavska je těžké nevšimnout si krásného zámečku s parkem blízko hlavní silnice. Jedná se o vůbec největší park v zemi. Přímo před vstupem se nachází obdélníková světle zelená budova, kde sídlí centrum domácí péče St. Juliana. Právě tady pomáhá Charita osamělým seniorům.

Moldavští senioři trpí samotou

Je všední den dopoledne a před vchodem do centra postává hlouček seniorů. Hned u vstupu se nás ujímá zdravotní sestra Viorica. „Většina našich klientů jsou velmi osamělí lidé, vysvětluje nám na úvod. Moldavsko totiž trápí odliv mladých lidí do zahraničí. Není tu rodina, která by neměla někoho, kdo odešel do ciziny. Mladí odcházejí za prací a lepšími životními podmínkami a už se do Moldavska nevrací. V zemi tak zůstávají hlavně staří lidé. Trápí je nejenom chudoba, nedostatečná zdravotní a sociální péče, ale především samota.

Viorica nás bere do jedné z místností, kde vyšetřuje pacienty. „Péče, kterou tady poskytujeme, je bezplatná. Naši klienti jsou lidé s chronickým onemocněním, se zdravotním postižením a s omezenou schopností pohybu. Na základě doporučení od lékaře se stanou našimi pacienty. Někteří klienti jsou na tom fyzicky dobře a docházejí sem k nám do centra sami. Je tu ale mnoho seniorů, kteří mají problémy s chůzí. K těm docházíme domů,popisuje Viorica chod střediska St. Juliana, které je jedním z 11 center domácí péče, které v zemi otevřela Charita Česká republika díky financování České rozvojové agentury.

Charita Česká republika provozuje v Moldavsku 12 center domácí péče

V místnosti na zdravotní sestru už čeká 80letá Liuba. Ta do střediska dochází hlavně kvůli problémům s krevním tlakem a za laserovými terapiemi. Centra domácí péče nabízí pacientům i další procedury, jako jsou injekce, masáže, distribuce léků či glukózové testy. Zdravotní personál má také k dispozici tablety, díky kterým se klienti mohou na dálku spojit s lékaři, a konzultovat s nimi svůj zdravotní stav. Specialisté, jako jsou endokrinologové či psychiatři, často sídlí ve velkých nemocnicích, které jsou pro zdejší seniory příliš daleko. Telemedicína jim tak šetří fyzicky náročnou a drahou cestu za doktory.

Nejsou to ale jen zdravotní komplikace, které Liubu trápí. „Jsem ten nejosamělejší člověk na světě, svěřuje se nám. Manžel před lety zemřel a děti nemá. „Ani nedokážu říct, jak moc jsem ráda, že mám toto centrum tak blízko,pochvaluje si Liuba.

Klíčem je komunikace

Na chodbě potkáváme trojici pečovatelek; Larisu, Korinu a Luciu. Zatímco Viorica a další sestřičky mají na starosti zdravotní úkony, pečovatelky jsou zde zodpovědné za sociální služby. „Poskytujeme lidem pomoc jak u nás v centru, tak u nich doma,vysvětluje nám Korina. Jedna pečovatelka denně navštíví zhruba 3 klienty. Jedná se hlavně o lidi, kteří mají omezenou schopnost pohybu. Pomáháme jim s úklidem v domácnosti, nákupy, vařením a dalšími nezbytnostmi. Nejdůležitější je pro ně ale možnost si s někým popovídat. Většina našich pacientů jsou velmi osamělí lidé a vždycky mají radost, když dorazíme na návštěvu, říká Larisa.

Jedna pečovatelka denně navštíví zhruba 3 klienty

Klienti centra mají k dispozici také prádelnu. „Spousta z nich doma nemá zavedenou tekoucí vodu a kanalizaci. Ale i ti, kteří doma mají pračku a sprchu, často využívají naše služby, protože jim nezbývají peníze z důchodu na pokrytí účtu za vodu. K dispozici tady máme pračky a sušičky. Ti, kdo mohou, nosí sem prádlo sami. U pacientů, kteří špatně chodí, oblečení vyzvedáváme u nich doma, a když je vyprané, zase jim ho odvezeme zpátky domů,popisuje Larisa. Pečovatelky nabízí klientům i další služby, jako je sestřih vlasů, pedikúra nebo holení.

„Pro osamělé seniory jsme často jediná návštěva. Během pandemie jsme byly jediné, kdo za nimi chodil. Většinou se u našich pacientů zastavíme, když jdeme zrovna kolem a chvíli si s nimi popovídáme. Lidský kontakt je pro ně asi to nejdůležitější,uzavírají pečovatelky.

Jak Charita Česká republika pomáhá osamělým seniorům v Moldavsku

Středisko St. Juliana je jedním z 11 center domácí péče v zemi. Zdejšímu personálu poskytujeme školení a také potřebné vybavení, včetně telemedicínské techniky. Díky telemedicíně mohou centra poskytovat více než 4 000 konzultací na dálku, aby pomohli lidem, jako je Liuba.

Charita Česká republika v Moldavsku se zasazuje také o institucionální změny v tomto odvětví. Protože Moldavsko opouští mnoho kvalifikovaných pracovníků, místní zdravotní a sociální systém nezvládá pokrýt zvyšující se poptávku po službách domácí péče. Díky našemu úsilí vznikla v zemi profese pečovatele pro domácí péči, která ulehčí přetíženému systému a pomůže dalším seniorům cítit se méně osaměle.

Centra domácí péče a telemedicínské služby poskytujeme moldavským seniorům díky finanční podpoře České rozvojové agentury.