Vrátila se mi chuť do života, říká seniorka z Moldavska
7. září 2022 Aktuality

Vrátila se mi chuť do života, říká seniorka z Moldavska

Moldavsko je nejchudší zemí Evropy a kvůli špatné ekonomické situaci odchází spousta místních do zahraničí. Zemi opouštějí zejména mladí lidé a zanechávají za sebou seniory, kteří nemohou a většinou ani nechtějí Moldavsko opustit. Zůstávají opuštění, osamělí a potřebují pomoc. Varvara Cecoi také bývala osamělou seniorkou, než se jí dostalo pomoci od Charity Česká republika. 

Varvara Cecoi má 71 let a žije sama ve vesnici Carbuna v Moldavsku. Je jednou z pacientek, o které pečují pracovníci centra domácí péče v Carbuně, které Charita otevřela společně s deseti dalšími centry v zemi. S Varunou jsme si povídali o situaci osamělých moldavských seniorů, o jejích vzpomínkách z mládí, kdy se věnovala dobrovolnictví, a také nám vyprávěla, jak nedávno začala pomáhat dětem uprchlíků z Ukrajiny 

Jaké to je být seniorem v Moldavsku? 

Je mi 71 let. Ráda bych řekla, že věk je jen číslo, ale ve skutečnosti mě tohle číslo bolí. Staří lidé jsou totiž často vnímáni jako přítěž a cítíme se odstrčení. Přitom ale potřebujeme péči a podporu, protože jsme stále součástí této společnosti.  

Například při návštěvě lékaře potřebujeme někdy víc než jen předepsat recept. Potřebujeme slovo podpory. Chápu, že lékařská střediska na to nemají čas, ale je to také jeden z důvodů, proč často ignorujeme zhoršující se zdraví a odkládáme návštěvu lékaře.  

Vzpomínáte si na první setkání se zdravotními sestrami z centra domácí péče Carbuna? 

Když na mé dveře zaklepaly zdravotní sestry Natalia a Raisa, myslela jsem si, že se stalo něco hrozného. Ale ony mě přišly jen povzbudit. Řekly mi, že se teď budeme vídat častěji, protože můžu využívat služby centra domácí péče v Carbuně. Zpočátku jsem nechápala, jak mi může zdravotní sestra pomoci, když s sebou nemá žádné pomůcky ani lékaře, ale byla jsem mile překvapena. Díky návštěvám Natalii a Raisy se dnes cítím mnohem lépe než dříve.

Varvara a zdravotnický personál

Sestřičky mi připomínají mé mládí. Jako mladá jsem začala s dobrovolnictvím, když jsem ani nevěděla, že takové slovo existuje – chodila jsem od domu k domu a vybírala peníze na zdravotní péči pro lidi, kteří ji nutně potřebovali. Bylo to asi před třiceti lety, kdy Moldavsko právě získalo nezávislost. Naše zdravotnictví tehdy bylo v troskách - vše se platilo z kapes pacientů a spousta lidí si péči nemohla dovolit. Věřím, že jsem takto pomohla mnoha lidem, ale nikdy by mě nenapadlo, že přijde doba, kdy budu sama potřebovat pomoc.  

Jak vám zdravotní sestry pomáhají? 

Natalia a Raisa začínají každou návštěvu kontrolou zdravotního stavu - změří mi krevní tlak, teplotu, dají mi potřebné léky a další nezbytnosti. Pak si společně dáme šálek čaje a přejdeme ke každodenním potřebám. Sestřičky se mě ptají, s čím mi ještě mohou pomoci v mé skromné domácnosti, jaké domácí práce za mě mohou udělat, jestli potřebuji nakoupit a podobně.  

V podstatě tato děvčata dělají to, co by měli dělat děti pro své rodiče, když se stanou nemohoucími.

Varvava oceňuje péči sestřiček

Zmínila jste, že si se sestřičkami často povídáte. Je to součást terapie? 

Nevím, jestli je povídání součástí programu centra domácí péče, ale myslím si, že bez něj by se tyto návštěvy nijak nelišily od těch, které jsem absolvovala na lékařské klinice. Díky tomu, že si se mnou dívky povídají, se mi pomalu vrátila chuť do života a dokonce jsem sama začala pomáhat jiným lidem v nouzi. I když se špatně pohybuji a jen s pomocí berlí, začala jsem háčkovat hračky pro děti. Některé dostaly děti uprchlíků z Ukrajiny, jiné dávám jako dárky svým spoluobčanům. Ještě jsem neviděla, že by se někdo neusmál, když dostal hračku. Moje dobrovolnická mise tak pokračuje.  

Je něco, co byste ráda vzkázala mladým lidem? 

Milí mladí lidé, 

Největším problémem starých lidí je osamělost, která vede k prohlubování dalších potíží. Může zhoršit fyzické, ale zejména duševní zdraví, jako se to stalo mně. Nezapomínejte proto navštěvovat své blízké, rodiče, tety a strýce, prarodiče. Pravidelnými návštěvami jim uděláte radost. A nezapomeňte, že všichni stárneme, každý den, a naše práve se s věkem nemění. I když stárneme, můžeme stále přispívat společnosti mnoha způsoby - ať už rodině, místní komunitě nebo dalším lidem. A vy nám můžete pomoci, abychom se necítili jako přítěž.  

 

Charita Česká republika poskytuje v Moldavsku zdravotní a sociální služby potřebným lidem, zejména seniorům, kteří často zůstávají sami a nemá se o ně kdo postarat. V zemi jsme otevřeli už 11 center domácí péče a v podpoře nejzranitelnějších lidí pokračujeme. Centra domácí péče jsme v Moldavsku otevřeli díky finanční podpoře České rozvojové agentury.