Kvůli útokům musela utéct. Syřanka Eba se teď díky pomoci Charity staví na vlastní nohy
9. května 2022 Aktuality

Kvůli útokům musela utéct. Syřanka Eba se teď díky pomoci Charity staví na vlastní nohy

Taftanaz. Malé městečko na severozápadě Sýrie lze sotva najít na mapě, před válkou v něm žilo jen něco kolem 15 000 lidí. Přesto se stalo jedním z hlavních terčů občanské války. Leží totiž v blízkosti strategicky důležitého letiště, o které povstalci tvrdě bojovali se syrskou armádou. A mnozí obyvatelé města za to zaplatili tu nejvyšší cenu. Stejně jako bezmála čtyřicítka členů rodiny Eby Ghazal.

Útěk do Turecka

Na začátku dubna roku 2012 se armáda rozhodla letiště získat a zahájila mohutné ostřelování města. Podle některých zdrojů šlo o krvavou mstu armády za ztráty v předchozích bojích. Útoky si vyžádaly 62 životů a přinutily většinu místních k útěku na sever do Turecka. Během následujících měsíců město opustily až dvě třetiny jeho obyvatel.

Díky kurzu si založila vlastní podnikání

Vůbec nejvíce ostřelování zasáhlo rodinu Ghazalových. Přišla o 39 členů. Jedna z přeživších – tehdy 20letá Eba  – se od té doby snaží postavit na vlastní nohy. Absolvovala proto vzdělávací kurz organizovaný Charitou Česká republika, díky kterému se naučila projektovému řízení a plánování, aby jednou mohla vést vlastní firmu.

Společně s přáteli pak připravila podnikatelský záměr – firmu, která bude šít oblečení a další textilie. Od Charity dostala do začátku finanční podporu a od té doby její podnikání kvete. „Nakupujeme nové šicí stroje a přijímáme další lidi, abychom drželi krok s dobou. Hrozně moc mi s tím pomáhají přátelé, kteří umějí šít nebo pracovat s vlnou,“ říká Eba.

Její firma zatím oblečení a látky dodává jen příbuzným a přátelům, ale už brzy se chystá zásobovat také obchody. Nezbývá, než jí popřát hodně štěstí – rozhodně si ho totiž zaslouží.

 

Charita podporuje lidi zasažené válkou

Občanská válka v Sýrii trvá od roku 2011 a o život připravila téměř půl milionu lidí. Dalším více než třinácti milionům vzala domovy. Na vzdělávacích kurzech od Charity se místní učí základy podnikání a finanční gramotnosti, navíc dostanou grant na rozjezd vlastní drobné živnosti, aby mohli znovu začít žít.

 

Zaujal vás příběh Eby? Přečtěte si více: