Kvůli válce Layla Ibrahim Kadur přišla o domov i práci. S pomocí Charity si teď plní svůj dětský sen
6. dubna 2022 Aktuality

Kvůli válce Layla Ibrahim Kadur přišla o domov i práci. S pomocí Charity si teď plní svůj dětský sen

Letos si připomínáme jedenácté výročí konfliktu v Sýrii. Město Kafr Nabl na severozápadě země se během občanské války proměnilo v město duchů. Místo, které v začátku války kontrolovaly protivládní síly, bylo nejprve bombardováno ruským letectvem a později jej dobyla syrská armáda. Většina civilistů z oblasti uprchla, mezi nimi i Layla Ibrahim Kadur, která v troskách nechala svůj domov i práci.

Válka jí převrátila život naruby

Před válkou Layla pracovala z domova a společně se svou rodinou vytvářela umělecké obrazy z mozaiky. Jejím největším učitelem byl tatínek. Rodinná firma prosperovala a měla stálé odběratele, kteří dokonce obrazy vyváželi mimo Sýrii a prodávali je klientům v zahraničí.

Válka ale celé rodině převrátila život naruby. Layla společně s ostatními musela svůj domov i podnikání opustit a jako většina syrských uprchlíků zamířila na sever do Turecka. Zde si podala přihlášku na turecký jazykový institut a zároveň se přihlásila na vzdělávací kurz od Charity, který podporuje syrské uprchlíky v zakládání drobných živností.

Své obrazy chce prodávat i v zahraničí

Díky více než sedmiletým zkušenostem s vytvářením mozaikových obrazů bylo jasné, čemu by se v rámci kurzu i po jeho skončení chtěla věnovat. Rok se ve společnosti dobrovolnických týmů učila podnikat a následně si i díky finanční podpoře Charity otevřela dvě vlastní umělecké galerie. Konečně opět začala dělat práci, kterou miluje už od dětství.

Jejím největším snem je, že jednou bude své obrazy znovu prodávat i v zahraničí. „Mám velké ambice a věřím, že by se to mohlo podařit. Vidím totiž, že poptávka po tomto typu umění mimo Sýrii rozhodně je, uzavírá Layla.

Charita podporuje lidi zasažené válkou

Občanská válka v Sýrii trvá od roku 2011 a o život připravila téměř půl milionu lidí. Dalším více než třinácti milionům vzala domovy. Na vzdělávacích kurzech od Charity se místní učí základy podnikání a finanční gramotnosti, navíc dostanou grant na rozjezd vlastní drobné živnosti, aby mohli znovu začít žít.

 

Zaujal vás příběh Layly? Přečtěte si více: