Lidé na severu Iráku se po válce díky pomoci Charity znovu staví na vlastní nohy
24. dubna 2023 Aktuality

Lidé na severu Iráku se po válce díky pomoci Charity znovu staví na vlastní nohy

Oblast Ninive na severu Iráku patří k nejúrodnějším v zemi. Konflikt se samozvaným Islámským státem ale většinu území zpustošil a lidé, kteří se po válce do svých domovů vrátili, musí začínat prakticky od nuly. V regionu pomáháme místním, aby se dokázali znovu postavit na vlastní nohy.

Domácnosti vedené ženami patří mezi nejzranitelnější

Wafaa Samir opustila svůj rodný region, když ho obsadil takzvaný Islámský stát. S rodinou uprchla do bezpečnější části Iráku. Po válce se rozhodla vrátit domů, po návratu ale měla problémy sebe i svou rodinu uživit. Wafaa je samoživitelka a závisí na ní celá rodina. „Když jsem se vrátila, nemohla jsem najít zaměstnání, a tak jsem začala uvažovat, že si založím vlastní živnost,“ vzpomíná Iráčanka. Přes svou známou se dozvěděla o projektu Charity v Iráku, v rámci kterého pomáháme iráckým komunitám naučit se základům podnikání a založit si vlastní živnosti. „Přihlásila jsem se a do kurzu jsem byla přijata,“ říká Wafaa spokojeně.

Na čtyřtýdenním školení se Wafaa naučila, jak odhadnout poptávku a vytvořit vlastní podnikatelský plán, rozpočet a celkovou obchodní strategii. Paní Wafaa je jednou z dvaceti žen, které se ve městě Karakoš zúčastnily našeho školení a získaly finanční prostředky na rozjezd vlastního podnikání. Domácnosti vedené ženami nejsou v tomto regionu vzácností. Zároveň ale patří mezi nejzranitelnější skupiny. Ženám na severu Iráku proto pomáháme zvýšit jejich příjmy, aby se dokázali postarat o sebe i o své nejbližší.

Wafaa je samoživitelka a závisí na ní celá rodina

Válka i změna klimatu znamenají velkou výzvu

Region Ninive na severu Iráku se dosud silně potýká s následky války. Oblast byla během konfliktu zdevastována a lidé, kteří se do svých domovů nyní vrací, se tak potýkají se zničenými obydlími, infrastrukturou i původními zdroji obživy. Ninive je zároveň oblast s největším počtem vnitřně vysídlených lidí a navrátilců v celém Iráku, což jen umocňuje nedostatek zdrojů obživy a vysokou chudobu. Přestože jde o velmi úrodnou oblast, ani Ninive se nevyhýbají dopady změn klimatu a region trpí obrovským nedostatkem vody, což má dramatické dopady na místní zemědělce. Navrátilci nezapomněli na svou minulost nebo povolání, kterým se před konfliktem věnovali, a usilovně se snaží vybudovat zpět to, co bylo ztraceno. Právě v tom jim pomáhá Charita Česká republika i díky finanční podpoře českých křesťanů, kteří přispěli do kostelní sbírky.

Místním komunitám na severu Iráku pomáhá Charita hned ve třech oblastech. Kromě zmíněné podpory soběstačnosti žen se zaměřujeme také na posílení odolnosti farmářů zasažených válkou a suchem a usnadnění přístupu ke vzdělávání.

Dopady změn klimatu na zemědělce

Válka znamenala katastrofu i pro irácké farmáře. Samozvaný Islámský stát za sebou zanechal zpustošená pole i farmy a zničené živnosti. Snahu o obnovu jejich hospodaření komplikují tamním farmářům dopady změn klimatu, především obrovské sucho. Adaptovat se na měnící se podnebí a udržet produkci pomáhá farmářům i Charita Česká republika. Farmářům zajišťujeme praktické školení, ale také velkokapacitní zavlažovací systémy a další vybavení, včetně suchu odolného osiva.

Válka znamenala katastrofu i pro irácké farmáře

Jedním z 30 podpořených farmářů jen i pan Khalil Boulos Yono. Ten pochází z rodiny zemědělců, farmařením se živily už generace jeho předků. On sám nyní své znalosti předává svým dětem. „Když byla oblast osvobozena od Islámského státu, neměli jsme sami žádnou možnost získat zpět to, co jsme ztratili. Proto jsem byl tak nadšený, když jsem se dozvěděl o projektu Charity, říká pan Khalil spokojeně. Pochvaloval zejména odbornost, s jakou byl projekt veden, a jeho společenský dopad. „Během školení jsem se hodně naučil, ale hlavně jsem mohl sdílet své zkušenosti s ostatními. Díky pomoci Charity Česká republika nyní můžu zajistit základní potřeby své rodiny a začít znovu hospodařit.

Vzdělání zvyšuje šance na pracovní uplatnění

Komplikovaná situace v regionu a omezené možnosti zajistit si dostatečný zdroj obživy mají dopad i na tamní studenty. Především ti ze zranitelných rodin si nemohou dovolit hradit náklady spojené s univerzitním studiem, jež obnáší zajištění stravy, dopravy a dalších potřeb spojených s výukou. Prostřednictvím stipendií a příspěvků na dopravu tak Charita Česká republika podpořila 41 zranitelných studentů Mosulské univerzity. Studenti si díky finančnímu příspěvku mohou zajistit základní životní potřeby a pokračovat nadále ve studiu.

Pracovníci Charity Česká republika v Iráku úzce spolupracují se zástupci místní církve v Karakoši, a to zejména při určování potřeb místních komunit a výběru konkrétních příjemců podpory. Tím se podařilo zajistit, že poskytnutá podpora zamířila k těm opravdu nejpotřebnějším. Zástupci místní církve vyjádřili upřímné poděkování za českou pomoc křesťanským komunitám v Iráku. Tým Charity Česká republika plánuje v práci v regionu pokračovat i v dalších letech, a pomoci tak k udržitelné obnově zasažených vesnic a měst.

Zranitelným komunitám na severu Iráku pomáháme díky podpoře České biskupské konference.