Konečně mohu zase farmařit, Islámskému státu navzdory, říká Zijád z Iráku
10. října 2022 Aktuality

Konečně mohu zase farmařit, Islámskému státu navzdory, říká Zijád z Iráku

Iráčan Zijád se celý život živil jako farmář, než ho z jeho hospodářství vyhnal ISIS. Vypálenou a zdevastovanou farmu se mu nyní díky pomoci Charity podařilo obnovit. Jeho rajčata, olivy i okurky ho tak znovu živí. K tomu dává práci dalším Iráčanům.

DARUJTE ŠANCI NA LEPŠÍ ŽIVOT

Spokojený život mu zničil Islámský stát

Až do roku 2014 hospodařil Zijád na svojí farmě ve vesnici  Bahzani na severu Iráku. Bahzani leží v oblasti Nineva, v jednom z nejúrodnějších regionů Iráku. Staral se o 400 olivovníků a ve skleníku pěstoval zeleninu na prodej. V celé oblasti proslul především svou vynikající cibulí. Jeho rodina tak žila spokojeným životem. Pak ale oblast obsadili bojovníci samozvaného Islámského státu a Zijád, který je Jezíd, musel uprchnout do bezpečnější části země. Usadil se v blízkosti severoiráckého Duhoku, kde si zajišťoval živobytí pěstováním.

Když jsme se po osvobození Bahzani vrátili domů, čekala nás devastace a zmar. Všechny olivovníky byly pokácené a spálené, zavlažovací studna poničená, skleník zdevastovaný,“ vypráví smutně Zijád, co ho čekalo po návratu domů. Na slzy ale nebyl čas, a tak se Zijád okamžitě vrhl znovu do práce, aby znovu od nuly vybudoval svoji farmu.

Zijádovi se daří i díky pomoci od Charity

Od naprosté devastace k prosperujícímu hospodářství

Dnes provozuje Zijád spolu se svojí ženou, bratrem a sestrou prosperující hospodářství. Povstat ale znovu z popela (doslova) nebylo snadné. „Nejprve se nám podařilo opravit studnu, nefungující přípojku elektřiny nahradil generátor. Také jsme si pořídili nádrže na vodu a obnovili systém zavlažování. Díky tomu jsme mohli začít znovu pěstovat zeleninu,“ vzpomíná Zijád. Podařilo se jim také zachránit zdevastované olivovníky. Díky pečlivé péči a dostatečnému zavlažování znovu obrazily a dnes jsou z nich již opět statné stromky.

Návrat skleníků a tuny zeleniny

Ani po dvou letech usilovné práce se ale Zijádovi nedařilo plně obnovit hospodářství a začít opět využívat skleníky, aby měli dostatečný výnos a mohli pěstovat a uživit se i přes zimu. To se podařilo až díky naší pomoci. Charita poskytla Zijádovi školení moderních metod pěstování a také velkokapacitní skleník. Díky tomu může pěstovat zeleninu během celého roku, jen za první rok vypěstoval 4 tuny okurek.

Zijád se ale nezastavil a svoji farmu i nadále rozvíjí. Na pozemku se stará již o 1200 olivovníků, letos také sklidil 5 tun nového druhu rajčat, který se rozhodl otestovat. Lidé si je okamžitě zamilovali a v obchodech po celé Ninevě jde o jedny z nejkvalitnějších rajčat. Pěstuje i nadále okurky a dýně. „Lidé tady neradi sdílejí svoje příběhy,“ říká Zijád na závěr. „Ale já to dělám rád, protože to je jenom díky organizacím, jako je Charita, že jsme mohli znovu vybudovat svoje životy. Jsme vám moc vděční,“ dodává.