Muhammed díky našemu školení získal stabilní práci a dokáže zaopatřit svou rodinu
11. listopadu 2021 Aktuality

Muhammed díky našemu školení získal stabilní práci a dokáže zaopatřit svou rodinu

Muhammedovi je 45 let a stejně jako jeho rodiče a před nimi jeho prarodiče odjakživa pracoval jako pastýř na venkově v irácké provincii Hít. Kvůli konfliktu musel ale z rodné oblasti utéct a prošel si těžkými chvílemi, kdy ho unesli rebelové ze samozvaného Islámského státu. Poté, co se vrátil do Hítu, dlouho nemohl najít práci a zajistit finančně svou rodinu. Díky našemu školení má dnes stabilní příjem a jak sám říká - vrátila se mu naděje.

Školení životních dovedností pro zranitelné Iráčany

Region Hít v Iráku je obklopený kopci, na kterých Muhammed pásal své ovce. „Odmala jsem vyrůstal na vesnici a byl jsem vychovávaný podle tradic a zvyků, které dodnes dodržuji,“ říká Muhammed. „Postupem času jsem se s rodinou přestěhoval z hor blíže k městu Hít. Pracoval jsem jako námezdní dělník ve stavebnictví, protože mě ale firmy najímaly vždy na jeden den, často jsem neměl dost práce, abych uživil svou rodinu,“ popisuje Muhammed.

Muhammed navíc musel kvůli válečnému konfliktu opustit rodný Hít, stejně jako spousta dalších Iráčanů. Po návratu se potýkal s problémy při hledání stabilní práce.

„V dobách Islámského státu jsem se staral o hospodářská zvířata na poli. Jenže jednou v zimě mě uneslo několik ozbrojených mužů. Hrozně jsem se bál o bezpečí mých dcer a mé manželky,“ vzpomíná Muhammed na těžké chvíle svého života. „Naštěstí se mi podařilo utéct. Kvůli obavám z naší bezpečnosti jsme ale nemohli zůstat na stejném místě, proto jsme se s rodinou přestěhovali do jiného iráckého regionu. Tam jsem ale nemohl najít žádnou práci.”

Muhammedovi se vrátila naděje

„Má rodina závisí na mém příjmu, na tom, že se o ně každý den postarám. Bylo proto velmi stresující, když jsem jeden den práci měl a druhý ne,” říká Muhammed. Když se 45letý muž dozvěděl o školení, které Charita v Iráku pořádá na pomoc lidem, kteří se po válce s Islámským státem vrací do rodných oblastí, neváhal a přihlásil se.

V Iráku pomáháme s obnovou regionu po válce

„Vzdělávací program životních dovedností mi dal naději, že získám práci na plný úvazek a postavím se na vlastní nohy ve stabilním zaměstnání. Díky školení jsem se naučil celou řadu dovedností, které hodlám v budoucnu uplatnit,“ pochvaluje si Muhammed.

„Nikdy dříve jsem neměl stabilní práci, ale teď už ano,“ pokračuje Muhammed. „Vrátila se mi naděje díky tomu, že můžu pracovat.“

Muhammed zároveň sní o tom, aby se jeho dcery mohly vrátit do školy a jednoho dne také našly práci. „Dříve jsem měl na práci žen jiný názor. Když jsem se ale dozvěděl, že v Charitě Česká republika v Iráku pracují ženy, přišlo mi to skvělé a zapřísahal jsem se, že udělám vše pro to, aby mé dcery mohly pokračovat ve studiu, a jednoho dne tak najít dobrou práci a osamostatnit se,” uzavírá Muhammed.

Charita pomáhá s obnovou Iráku po válce

Irácký region Hít leží v guvernorátu Anbár a rozkládá se podél řeky Eufrat. Kvůli invazi samozvaného Islámského státu musela většina obyvatel tohoto regionu opustit své domovy a po osvobození v roce 2016 se lidé začali postupně vracet zpátky. Navrátilci se ale potýkají s poničenou infrastrukturou a jen těžko hledají zdroj obživy. Právě na tyto problémy se zaměřuje projekt, který jsme letos odstartovali s finanční podporou Rozvojového programu OSN. Místním, zejména těm nejzranitelnějším lidem, v rámci něj nabízíme možnost podílet se na obnově oblasti, ve které žijí. Do regionu se tak budou moci vrátit i další Iráčané, kteří kvůli válce utekli, a díky naší podpoře se postaví na vlastní nohy. Tak jako Muhammed.