Nana si v Gruzii otevřela dílnu s tradičními šperky
21. března 2024 Aktuality

Nana si v Gruzii otevřela dílnu s tradičními šperky

Nana pochází z horského regionu Rača v Gruzii, kde je obtížné sehnat práci a lidé odtud často odcházejí. Nana ale vždy toužila se po studiích vrátit zpátky domů a vyrábět tradiční gruzínské šperky. S pomocí Charity si otevřela v rodném městě Oni dílnu na výrobu originálních smaltovaných šperků. Dnes sní o tom, že svou dílnu rozšíří a jednoho dne bude mít i vlastní penzion.

Stěhování do rodného regionu

Nana se z rodného regionu Rača odstěhovala do hlavního města Tbilisi, aby vystudovala obchod. Jako vedlejší obor si přidala umění, protože vždy toužila po vlastní umělecké tvorbě. Po studiích se společně s manželem rozhodli vrátit do Rači, odkud oba pocházejí.

Horský region Rača se nachází v údolí řeky Rioni a obklopují ho majestátní kavkazské hory. Ačkoli se pyšní krásnou přírodou, zároveň jde o nejřidčeji osídlený region v Gruzii. Potýká se s pomalým rozvojem a vysokou nezaměstnaností. Kvůli nedostatku pracovních příležitostí se sem lidé vrací jen výjimečně. Nana s manželem se přesto rozhodli vrátit domů do městečka Oni, kde dnes vychovávají pětiletou dceru.

Nana vytváří šperky

Ručně vyráběné šperky z tradičního gruzínského smaltu

Nana věděla, že otevřít si živnost v chudém horském regionu bude náročné, ale rozhodla se jít za svým snem. Když se dozvěděla, že Charita Česká republika v regionu nabízí granty pro místní živnostníky, neváhala a o grant se přihlásila. „Byla jsem nadšená, když jsem zjistila, že mě Charita vybrala jako jednu z podnikatelek, které v Rači podpoří,“ říká Nana s úsměvem. Díky grantu si gruzínská živnostnice otevřela šperkařskou dílnu a vybavila ji nástroji, které potřebuje k výrobě šperků.

Šperky, které Nana prodává, jsou všechny ručně vyráběné. Nana sbírá květiny z okolních lesů a hor a lisuje je do šperků. „Vyrábím je z tradičního gruzínského smaltu. V Gruzii je velmi oblíbený,“ říká Nana hrdě. Do svého podnikání vkládá spoustu energie a nadšení. „Moje práce je můj život, miluji ji.“

Když jsme loni na podzim Nanu navštívili v jejím rodném městě Oni, pochvalovala si, že měla úspěšnou sezónu. „V létě přijelo do Oni mnoho návštěvníků. Prodala jsem téměř všechny své šperky,“ říká Nana spokojeně. Jeden šperk prodává zhruba za 20-25 gruzínských lari, tedy asi 180-200 korun. Menší kousky stojí 15 lari, u složitějších šperků se cena může vyšplhat až na 150 lari, v přepočtu 1300 korun. Výrobou jednoho základního šperku stráví Nana zhruba tři až čtyři dny. Ačkoli se cena může zdát v porovnání s množstvím práce malá, Nana říká, že za víc by šperky v chudém regionu neprodala.

Květiny z oblasti Rača

Společně se svou maminkou si Nana otevřela také malou kavárnu v centru městečka Oni, kde prodávají kávu a nejrůznější lahodné zákusky, které připravuje její maminka. Kavárna má barevně vymalované stěny a zdobí ji tradiční výrobky z gruzínské vlny, které vyrábí také Nana. V kavárně prodává i své šperky. Dnes sní o tom, že si otevře vlastní penzion a ještě více rozšíří svou šperkařskou dílnu. Ve volném čase také učí vyrábět šperky další lidi z regionu.

Jak Charita podporuje živnostníky v regionu Rača v Gruzii

Charita Česká republika podporuje v regionu Rača místní obyvatele podnikatelskými granty. To jim umožňuje otevřít si nebo rozvíjet vlastní živnosti a zaměstnávat další lidi v rozvíjejícím se regionu, který trápí nízké příjmy a nezaměstnanost. Právě kvůli nedostatku pracovních příležitostí velká část místních rodný region opouští. Charita proto pomáhá vytvářet pracovní místa a rozvíjet region.

Místní živnostníky v regionu Rača podporujeme díky finanční podpoře SlovakAid a ve spolupráci s organizací Ekocentrum SOSNA. Pomáhat můžeme také díky našim dárcům.

Darujte a pomáhejte s námi