Ženy hrají v humanitární pomoci nezastupitelnou roli. Proč jsou tak důležité?
6. března 2023 Aktuality

Ženy hrají v humanitární pomoci nezastupitelnou roli. Proč jsou tak důležité?

Jaké to je být ženou zasaženou válkou či přírodní katastrofou? Co ženy a dívky v takových situacích potřebují? To dokáží často lépe pochopit a odhadnout právě další ženy - humanitární pracovnice. Až 40 procent z více než půl milionu humanitárních pracovníků na celém světě tvoří ženy. Naše kolegyně humanitární a rozvojové pracovnice přibližují, proč je podle nich zastoupení žen v této oblasti tak důležité.

Ženy mohou mít větší důvěru k jiným ženám

Ženy bývají humanitárními krizemi a rozvojovými problémy zasaženy neúměrně více než muži a je proto důležité, aby měly zastoupení mezi pracovníky, kteří jim poskytují pomoc. Ženy navíc čelí v krizích specifickým problémům, se kterými jim mohou lépe pomoci jiné ženy. „Ženy pracující v humanitárním sektoru se dokáží vcítit do pozice znevýhodněných žen, dokáží si představit, čím procházejí a zejména mohou přesněji odhadnout jejich hlavní potřeby,říká Anna Volfová, koordinátorka pomoci Charity Česká republika na Blízkém východě. 

Zasažené ženy se mohou ostýchat řešit zdravotní problémy či citlivé záležitosti s mužskými pracovníky. Může se proto stát, že v případě, kdy není na místě katastrofy ženská pracovnice, zasažené ženy se budou stydět říct si i o základní hygienické potřeby, jako jsou vložky či tampony. Zejména v rozvojových zemích, ale nejen v nich, jde o zásadní problém, ke kterému je potřeba přihlédnout a zapojovat do poskytování humanitární pomoci ženské pracovnice.

Anna Volfová a Kateřina Krejčová

 „V důsledku traumatu jsou v některých případech ženy ochotnější mluvit se ženami než s muži a mohou mít k jiným ženám hlubší důvěru, říká Kateřina Krejčová, humanitární pracovnice Charity Česká republika na Ukrajině. „Z hlediska přístupu k informacím, identifikace potřeb a důvěry komunity je přítomnost žen nesmírně důležitá a na rovné zastoupení žen mezi humanitárními profesionály je proto v humanitárních misích kladen zvláštní důraz,dodává Krejčová.

Osobní zkušenost hraje důležitou roli

Podle Cristiny Rogojiny, humanitární pracovnice Charity Česká republika v Moldavsku, dokáží ženy humanitární pracovnice často odhalit neviditelné problémy spojené se zdravím žen, péčí o děti a sexuálním a reprodukčním zdravím. „Zatímco muži jsou přímo verbováni a zapojeni do války, ženy a děti se nakonec stávají uprchlíky ve vlastní zemi nebo za jejími hranicemi. Je naprosto zásadní, aby ženy byly zapojeny do poskytování humanitární pomoci, a to od samého začátku, už ve fázi plánování humanitárních projektů a aktivit,“ říká Rogojina.

Ve vysoce rizikových oblastech probíhajících konfliktů se ženy mohou stát oběťmi obchodování s lidmi, bývají zranitelnější vůči poškození infrastruktury a často na ně dopadne větší břemeno péče o komunitu. „Ženy také mohou být častěji oběťmi domácího násilí v důsledku zátěže, která je na ně v konfliktních oblastech kladena, podotýká Kateřina Krejčová. Ženy humanitární pracovnice tak mohou často lépe pomoci i obětem sexuálního násilí.

Cristina Rogojina a Martina Havlíková

Důležitou roli hraje také osobní zkušenost, což potvrzuje i Martina Havlíková, vedoucí kanceláře Charity Česká republika v Zambii.

„Ženy určitě můžou přispět různými perspektivami a osobními zkušenostmi. Obzvláště, co se týká samotné práce se ženami a pro ženy, podotýká Havlíková. Pro mě osobně se hodně změnilo vnímání potřeb pro matky a děti poté, co jsem se sama stala matkou, dodává.

Diverzita, empatie a zastoupení

Humanitární pracovnice dokážou přinést jedinečný pohled a porozumění místním kulturám, tradicím a společenským zvykům. To pomůže zajistit, aby humanitární i rozvojová pomoc byla kulturně citlivá a vhodná a aby respektovala práva a důstojnost žen a dívek.

 Ženy přinášejí do humanitární a rozvojové pomoci jedinečný pohled na věc. Problémy lidí, kterým pomáháme, dokážeme chápat na osobní úrovni,říká naše kolegyně Mijidsuren Chimeddorj, vedoucí pobočky Charity Česká republika v Mongolsku.

Ženy pracující v sektoru humanitární a rozvojové pomoci mohou sloužit také jako vzor a inspirace pro další ženy a dívky, které mohou motivovat k práci v tomto odvětví. Pracovní týmy, a nejen ty humanitární, dosahují lepších výsledků, pokud jsou rozmanitější a inkluzivní.

„Myslím si, že ženy jsou velice odolné, empatické a schopné všeobecně. Samozřejmě, každá, každý jsme jiný, ale právě v různorodosti je velká síla, a proto je důležité, aby součástí tohoto sektoru byly i ženy a to různého věku, národnosti, vyznání i ženy s různým typem zdravotního postižení nebo jinými speciálními potřebami, myslí si Martina Havlíková.

OMijidsuren Chimeddorj, Ekaterine Meskhrikadze, Onelda Perndreca

Je důležité, že se ženy zapojují do rozhodovacích procesů při přípravě humanitárních a rozvojových projektů, a přispívají tak ke komplexnějšímu a účinnějšímu přístupu k poskytování pomoci lidem v nouzi.

Myslí si to i naše kolegyně Ekaterine Meskhrikadze z Gruzie. „Jsem ráda, že má práce pomáhá k rozvoji naší země a jsem přesvědčena o tom, že přítomnost žen v rozvojovém sektoru je více než důležitá. Ženy jsou empatické, kreativní a pracovité a mohou zásadně přispět k rozvoji nejen své země,říká Meskhrikadze.

A co je důležité pro každého humanitárního pracovníka bez ohledu na to, jestli jde o muže nebo ženu? To shrnuje Onelda Perndreca, vedoucí pobočky Charity Česká republika v Iráku.

„Práci humanitární pracovnice považuji za službu a závazek vůči druhým, zejména těm, kteří jsou slabí a bezbranní, říká Perndreca.

V Charitě Česká republika jsem hrdí na to, že máme v našich řadách tolik žen humanitárních pracovnic a můžeme díky nim dělat naši práci ještě lépe.