Život na misi během pandemie koronaviru: Jak to vypadá v Moldavsku?
3. června 2021 Aktuality

Život na misi během pandemie koronaviru: Jak to vypadá v Moldavsku?

Mnoho evropských zemí v současnosti uvolňuje opatření zavedená kvůli šíření onemocnění covidu-19. I v Moldavsku se pomalu otevírají služby a probíhá očkování proti koronaviru. Jak zemi ovlivnil uplynulý rok a jak pandemie dopadla zejména na seniory, kterým Charita v Moldavsku pomáhá? Více prozradí vedoucí naší mise v zemi.

Ve zhruba třímilionovém Moldavsku onemocnělo od začátku pandemie koronavirem na 255 tisíc lidí, přes 6 tisíc nemoci podlehlo.Vedoucí mise Charity Česká republika v Moldavsku, Vasile Vasiliev Chudá evropská země se během posledního roku spoléhala na pomoc rozvojových partnerů a zemí, jako je Rumunsko či Rusko. I vakcíny proti covidu-19 poskytlo Moldavsku na konci února nejprve Rumunsko, další získala země prostřednictvím mechanismu COVAX, který zajišťuje vakcíny pro rozvojové země. 

Do boje proti pandemii v Moldavsku se zapojila i Charita Česká republika. Jak pandemie ovlivnila práci naší mise v zemi a jaké překážky přinesla, přibližuje v rozhovoru vedoucí naší mise v Moldavsku Vasile Vasiliev.

Od začátku pandemie uběhl už více než rok. Co se nejvíce změnilo na vaší práci v Moldavsku?

Já jsem pro Charitu Česká republika začal pracovat ve chvíli, kdy už pandemie probíhala. Nečekal jsem proto, že se budu účastnit osobních setkání nebo velkých „offline“ událostí. Zároveň jsem ale musel podstoupit všechny seznamovací schůzky pouze online a dlouho jsem neměl vůbec příležitost poznat spoustu našich partnerů naživo. Naše mise se samozřejmě musela také přizpůsobit nové realitě, ale kromě nedostatku osobní interakce se toho tolik nezměnilo.

V předchozích rozhovorech se vedoucí misí Charity ČR svěřili, že pandemie přinesla do jejich životů nejrůznější překážky, se kterými si museli poradit. S čím se potýkala moldavská mise?

Určitě s nemožností setkávat se s našimi partnery a donory. Nedávno jsem se poprvé po více než roce zúčastnil networkingové akce. Uvědomil jsem si díky tomu, jak moc mi tato část mé práce chyběla a měl jsem obrovskou radost ze setkání s tolika našimi partnery pod jednou střechou. Navazování a udržování partnerství je jedním z nejdůležitějších aspektů mé práce a ačkoli jsme si zvykli na online svět, tak doufám, že se vrátíme k tomu, jak jsme fungovali před pandemií.

I Moldavsko zavedlo povinnost nosit roušky

Loni na jaře zareagovala většina zemí na pandemii úplnou uzavírkou služeb i hranic. Bylo to v Moldavsku podobné?

Ano, Moldavsko se na jaře 2020 úplně uzavřelo a od té doby se opatření postupně uvolňují nebo přizpůsobují možnostem řešení aktuální situace. V současnosti je nadále povinnost nosit roušky a trvá zákaz pořádání velkých veřejných akcí. Školy, obchody, restaurace i divadla jsou nicméně otevřené za určitých podmínek k zajištění bezpečné návštěvy. Pokud se bude situace vyvíjet podobně jako do teď, můžeme očekávat stále menší a menší omezení. Cestování do Moldavska je ale bohužel stále komplikované, protože většina „předpandemických“ leteckých spojení už neexistuje. Nicméně s negativním PCR testem a trochou trpělivosti je možné se do naší země dostat a vyhnout se karanténě.

Služby jsou tedy otevřené, znamená to, že se tým Charity ČR v Moldavsku taky vrátil do kanceláří?

Náš tým nadále pracuje z domu a do kanceláře chodíme jednou za čas. V blízké budoucnosti ale očekáváme, že se to změní. Offline akce se pomalu vracejí a menší omezení otevírají možnost cestování napříč zemí, setkávání se s partnery a návštěv a kontrol našich probíhajících projektů.

Některé části naší práce, které nevyžadují osobní interakci, ale určitě zůstanou v online světě. Pandemie nás víceméně donutila začít mnohem aktivněji využívat online nástroje a nejrůznější platformy. Díky tomu je ale naše práce efektivnější, a je to proto věc, ve které bych chtěl, abychom pokračovali.

V Moldavsku podporuje Charita zejména seniory

Charita ČR v Moldavsku podporuje zejména seniory, kterým poskytuje dlouhodobou péči. Jak pandemie covidu-19 dopadla na tyto lidi ve vaší zemi?

Řekl bych, že tato skupina lidí byla v Moldavsku pandemií postižena ze všech nejvíce. Ze začátku nebylo vůbec jasné, jak by se měly poskytovat základní sociální a zdravotní služby pro lidi v nouzi. Naštěstí se ale brzo našlo řešení a dnes je o ně postaráno dobře a bezpečně.

Zapojila se Charita přímo do boje s pandemií koronaviru v Moldavsku?

Museli jsme zareagovat co nejrychleji, abychom dokázali poskytnout potřebnou pomoc lidem, které podporujeme, a zároveň splnili požadavky našich partnerů. Na základě rychlého posouzení jsme posléze poskytli školení sociálním a zdravotním asistentům v tom, jak pracovat v pandemických podmínkách. Centrům sociální a zdravotní péče jsme dodali osobní ochranné pomůcky, a pokryli jsme tak základní potřeby lidí, kterým tato centra pomáhají.

Jak dnes vypadá život v Moldavsku?

Pomalu se vracíme k tomu, jak jsme žili před pandemií. Lidé jsou optimističtí a dychtivě vyhlížejí možnost znovu cestovat nebo se účastnit velkých kulturních akcí. Ulice už nejsou prázdné a lidé se přestali tolik vyhýbat davům. Pandemie ale stále není u konce, a proto si myslím, že je důležité zůstat obezřetní a dodržovat pravidla.

Prázdné ulice na začátku pandemie v Moldavsku

Jak v Moldavsku probíhá očkování proti covidu-19?

Očkování v Moldavsku odstartovalo v březnu letošního roku a na konci dubna už byla většina našeho zdravotního týmu naočkovaná. Od nedávna už jsou vakcíny dostupné pro běžnou populaci a rezervace termínu probíhá online, aby se zajistil organizovaný a hladký průběh vakcinace. Do dnešního dne bylo naočkovaných zhruba 10 procent naší populace. Moldavsko do značné míry závisí na darování vakcín od rozvojových partnerů a dárců. Zároveň v posledních týdnech drasticky poklesly počty nových případů covidu-19, což dokazuje, že očkování má pozitivní dopad.

Co vás na pandemii v Moldavsku nejvíce překvapilo?

Překvapilo mě, jak státní orgány zareagovaly, nasadily nové prostředky a bojovaly proti velkým vlnám nových případů covidu-19. Pokaždé, když byl zdravotnický systém blízko kolapsu, zavedl stát adekvátní opatření k boji proti pandemii a zvládnutí zátěže, kterou na svých bedrech nesli zdravotníci. Tito lidé jsou totiž hrdinové naší doby a měli bychom udělat vše pro to, abychom jim práci usnadnili.