Kapinga ze Zambie se díky Charitě věnuje ekologickému zemědělství
25. dubna 2022 Aktuality

Kapinga ze Zambie se díky Charitě věnuje ekologickému zemědělství

Existuje mnoho způsobů, jak můžeme chránit životní prostředí. Elizabeth Kapinga, uprchlice z Demokratické republiky Kongo, se například rozhodla věnovat ekologickému zemědělství. Díky podpoře Charity v Zambii si osvojila potřebné dovednosti a dnes si dokáže zaopatřit obživu a zároveň chránit přírodu.

Kapinga se dnes těší větší úrodě 

Elizabeth Kapinga je 37letá uprchlice, která do Zambie utekla z rodné Demokratické republiky Kongo. V Zambii žije v uprchlické osadě Mayukwayukwa, ve které ale není moc příležitostí k výdělku. Uprchlíci si proto za podpory Charity zakládají vlastní malé živnosti anebo se věnují farmaření, tak jako Kapinga.  

Kapinga s ekologickým zemědělstvím začala v roce 2016, kdy se přidala do místního zemědělského družstva, zaměřeného na šetrné farmaření. Stále jí ale chyběly potřebné znalosti a i finanční podpora, která by jí pomohla zajistit větší úrodu. 

Charita v Zambii pořádá školení na pomoc uprchlíkům a hostitelským komunitám, na kterých vzdělává zájemce o ekologickém zemědělství. Jednoho takového školení se zúčastnila i Kapinga. Kromě nově nabytých vědomostí získala i potřebné vybavení, aby se ekologickému zemědělství mohla věnovat naplno. Dnes se těší větší úrodě, a dokáže tak zaopatřit svou rodinu.

farmaření v Zambii

„V uprchlické osadě Mayukwayukwa se ekologickému zemědělství věnuje jen velmi málo lidí. Nevědí, o co přicházejí. Mně se podařilo snížit náklady na práci i pěstování a zároveň navýšit úrodu,“ pochvaluje si Kapinga a dodává, že už ji tolik netrápí ani škůdci, protože se naučila, jak k jejich potlačení používat přírodní prostředky.  

Motivace pro další farmáře

Kapinga vzkazuje dalším uprchlíkům v osadě, aby začali s ekologickým zemědělstvím a omezili kácení stromů v lokalitě. „Říkám jim, aby přestali po sklizni svá pole vypalovat, že to není potřeba,“ dodává Kapinga.  

V Zambii hraje zemědělství významnou roli a závisí na něm obživa značné části obyvatel. V zemi dlouhodobě pomáháme místním farmářům z řad místních i uprchlíků, aby dokázali zvýšit výnosnost produkce a zároveň jim představujeme šetrnější metody hospodaření, tak jako v případě Elizabeth Kapingy.

 

Zaujal vás příběh Kapingy? Přečtěte si více: