Mladá Syřanka si plní dětský sen o vlastní kavárně
20. června 2022 Aktuality

Mladá Syřanka si plní dětský sen o vlastní kavárně

Ačkoliv Asma Bbakir žije v zemi, kterou už přes 11 let zmítá občanská válka, nevzdává se svých dětských snů. Studentka vysoké školy ekonomie a managementu si díky vzdělávacímu kurzu od Charity otevřela vlastní podnik – malou kavárnu, která slouží zejména studentům či intelektuálům jako poklidné místo pro vzdělávání.

Rozptýlení v těžké době

Asi jako každý začínající podnikatel, také Asma se v začátcích hodně bála a realizaci svého podnikatelského snu dlouho odkládala. „Až díky kurzu od Charity jsem překonala svoje slabosti i obavy a pustila se do toho naplno, říká. 

Její projekt je kombinací knihovny a kavárny – slouží jako místo pro všechny, kteří hledají poklidné prostředí, kde si mohou vypít kávu a přečíst knížku. V Sýrii je přitom podobný koncept kulturní kavárny dost netradiční a podobná místa tu zatím neexistují. 

I proto byla Asma v den otevření podniku malinko nervózní, ale první reakce návštěvníků její obavy rychle rozptýlily. „Lidé byli milí a vyjádřili mi obrovskou morální podporu. Díky Bohu za to, uzavírá Syřanka, která tak svým krajanům nabízí v těžké době příjemné rozptýlení. 

Charita učí mladé Syřany, jak si založit vlastní živnost

Občanská válka v Sýrii trvá od roku 2011 a o život připravila téměř půl milionu lidí. Dalším skoro třinácti milionům vzala domovy. Na vzdělávacích kurzech od Charity se tito lidé učí základy podnikání a finanční gramotnosti, navíc dostanou grant na rozjezd vlastní drobné živnosti, aby mohli znovu vzít život do vlastních rukou.

Zaujal vás příběh Asmy? Přečtěte si více: