Dvojice bioložek vyhrála hackaton v Ulánbátaru se svým nápadem na léčivou kosmetiku. Charita dává mladým lidem v Mongolsku šanci ukázat, co v nich je
1. září 2023 Aktuality

Dvojice bioložek vyhrála hackaton v Ulánbátaru se svým nápadem na léčivou kosmetiku. Charita dává mladým lidem v Mongolsku šanci ukázat, co v nich je

Na začátku června uspořádala Charita Česká republika v Mongolsku soutěž Erdem Hackaton, propojující technologické a kulturní inovace s podnikatelskou sférou. Hackaton přilákal desítky mladých lidí, kteří představili své kreativní nápady. Výherkyněmi soutěže se staly dvě bioložky se svým start-upem zaměřeným na výrobu léčivé kosmetiky obohacené o pelyněk roční.

Hackaton dává možnost mladým představit nápady, které mohou změnit život lidí k lepšímu

V Mongolsku se dlouhodobě věnujeme aktivní podpoře mladých lidí. Naši kolegové z Charity Česká republika v Mongolsku uspořádali spolu s místními partnery na začátku června týden plný aktivit zaměřený na inovace. Vyvrcholením akce byl Erdem Hackaton, soutěž propojující inovativní projekty s podnikateli. Díky podobným akcím mají mladí lidé možnost představit své kreativní nápady odborné i široké veřejnosti, a aktivně se tak podílet na budoucnosti své země.

Letošní ročník hackatonu, který se konal v hlavním městě Ulánbátaru, byl zaměřen na technologie a kulturní inovace. Akce přilákala 23 talentovaných týmů složených z akademiků, výzkumníků, ale i pracovníků ze soukromého sektoru.

Bioložky zaujaly porotu léčivou kosmetikou z pelyňku

Odborná porota posuzovala nápady na základě inovativnosti, praktičnosti, ale také přístupu k výrobě. Vítězem letošního ročníku se stal tým Artemis s produkty pleťové péče obohacené o pelyněk. Tato rostlina, v latině artemisia annua, podle které si tým vybral svůj název, je v Mongolsku velmi rozšířená. Místní považují pelyněk za plevel, talentované bioložky ale dokázaly zúročit jeho protizánětlivé účinky v kosmetice.

Tým Artemis představil kosmetické přípravky, jako jsou masky a séra, obohacené o protizánětlivý pelyněk

Tým Artemis, který tvoří bioložky z mongolské Akademie věd, Oyundari G. a Egshiglen B., přivedla k nápadu vlastní zkušenost. „Vždycky mě trápila citlivá a zarudlá pokožka. Když jsem zkoumala léčivé účinky pelyňku ve své diplomové práci, napadlo mě využít ho v kosmetice. Vyzkoušela jsem přípravek na sobě a fungovalo to,říká Oyundari. První místo v hackatonu jim zajistilo finanční odměnu ve výši 20 milionů mongolských tugriků (cca 128 tisíc CZK), díky které mohou rozjet podnikání v kosmetickém průmyslu. Egshiglen a Oyundari by rády nabídly kosmetiku s pelyňkem na mezinárodním trhu. Obě výzkumnice také prošly školením od předešlých vítězů hackatonu o tom, jak efektivně prezentovat své podnikatelské nápady a jak zaujmout svou cílovou skupinu.

„Na hackatonu se sešlo mnoho talentovaných týmů se zajímavými projekty. Nečekala jsem, že v tak velké konkurenci uspějeme. Když při vyhlášení vítězů zaznělo naše jméno, nemohla jsem tomu uvěřit,“ popsala své pocity ze soutěže Oyundari.

Jak pomáhá Charita mladým lidem v Mongolsku?

Mongolsko je země mladých lidí, tvoří totiž více než třetinu místní populace. Bohužel se často potýkají s nezaměstnaností. Charita Česká republika proto mladým Mongolům pomáhá s osobním rozvojem a radí jim, jak si naplánovat a vybudovat kariéru. Společně s místními partnery aktivně podporujeme mongolskou mládež v dobrovolnických aktivitách a zprostředkováváme jim možnosti podnikání.

Charita Česká republika v Mongolsku uspořádala Erdem Hackaton v rámci projektu „All for YOUth, YOUth for All" ve spolupráci s místním Ministerstvem školství a vědy, mongolské Akademie věd, Erdedent Science and Technology park, Startup Mongolia a mongolské Univerzity ekonomie a financí za finanční podpory Evropské unie.

Zajímá vás novinky ze zemí, kde pomáhá Charita Česká republika? Přihlaste se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

CHCI ODEBÍRAT NEWSLETTER