Poznejte Charitu: Delgermaa z Mongolska přibližuje práci s mládeží v zemi modrého nebe
29. dubna 2022 Aktuality

Poznejte Charitu: Delgermaa z Mongolska přibližuje práci s mládeží v zemi modrého nebe

Zajímá vás, jak to chodí na oddělení humanitární a rozvojové pomoci v Charitě Česká republika? Pravidelně zpovídáme naše kolegy o jejich práci po celém světě. Tentokrát jsme si povídali s Delgermou, která je manažerkou našeho projektu zaměřujícího se na podporu mongolské mládeže.

Jak dlouho jste součástí charitního týmu? Co vás sem přivedlo?

Pro Charitu Česká republika v Mongolsku jsem začala pracovat v únoru 2020. Vzpomínám si, že mě moje dnešní pracovní pozice zaujala hned z popisu inzerátu, protože práce s mládeží je mi opravdu blízká. Mongolsko je země mladých lidí a mně je ctí pracovat s tak významnou skupinou obyvatel.

Proč je podle vás práce s mladými lidmi v Mongolsku tak důležitá?

Mezi mladými lidmi  v Mongolsku je velká nezaměstnanost. Statisticky tvoří mladí lidé více než polovinu nezaměstnaných. Je pro ně těžké uplatnit se na pracovním trhu, protože jim často chybí dovednosti a zkušenosti, které od nich zaměstnavatelé očekávají. Stejně tak občanská angažovanost mladých, jako třeba volební účast, je dost nízká.

Jakým způsobem přispívá Charita Česká republika k tomu, aby se situace pro mladé zlepšila?

Dáváme mladým lidem prostor, aby se mohli stát součástí rozhodovacího procesu v politice a dalších oblastech. Proto se zaměřujeme na zlepšení jejich postavení v hlavním městě Ulánbátaru a v dalších čtyřech mongolských provinciích.

v Mongolsku podporujeme mladé lidi

Společně s místními partnery, Centrem pro výchovu k občanství a Mongolskou radou mladých, podporujeme mládežnické organizace. Pořádáme pro ně nejrůznější školení a šíříme osvětu o tom, proč je důležité, aby se mladí lidé aktivně zapojovali do společenského a politického života. Díky tomu zlepšujeme postavení mládeže v mongolské společnosti. Naším cílem je zvýšit jejich zaměstnanost a posílit občanskou angažovanost. Podařilo se nám vytvořit síť mládežnických organizací, kterou dnes tvoří 130 institucí. Naše mediální kampaň na toto téma oslovila více než 1,5 milionů lidí!

Už jste zmínila, že pracujete na pozici projektové manažerky. Co přesně si pod touto prací můžeme představit?

Hlavním úkolem projektové manažerky je zajistit, aby byl dodržen plán konkrétního projektu v souladu s deklarovaným cílem a rozpočtem. Mám na starosti vedení týmu a příslušné zdroje, včetně financí. Součástí mé práce je také komunikace s mládežnickými organizacemi a dalšími partnery.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Můj běžný den se dost odvíjí od našeho ročního a měsíčního plánu. Snažím se věci plánovat. Proto začínám plánovat už večer předtím, kdy si rozvrhnu úkoly a schůzky na další den. Na pracovním stole mám poznámkové papírky, kde mám seřazené nejdůležitější úkoly pro daný týden. Když se mi podaří danou věc vyřešit, úkol si odškrtnu. To mi vždycky udělá radost.

Čelíte při své práci nějakým výzvám?

Jsem moc ráda za podporu, které se nám dostává od našich dárců, místní vlády a dalších partnerů. Těší mě, jak velký dopad má naše práce na zdejší obyvatele. Projektová manažerka si musí dobře rozvrhnout čas, což je rozhodně výzva! Je třeba být stále ve střehu, navazovat kontakty, propagovat náš projekt a řešit finanční stránku naší činnosti. Velmi nám v tomto pomáhají kolegové z pražské centrály, za což jsem moc vděčná.

Na podpoře mladých spolupracujeme s místními partnery

Co vás na práci v Charitě nejvíc baví?

Moc mě baví pracovat na projektu, který zlepšuje postavení mladých lidí v Mongolsku. Pokud děláte svou práci s velkou motivací a nasazením, tak jako já, dáváte jí maximum.Vidět mládež účastnit se našich akcí je pro mě největší odměnou. Naši místní partneři také odvádějí skvělou práci. Těší mě, jak dobře zorganizovaná Charita Česká republika je.

Na co ze své práce nejraději vzpomínáte?

V březnu 2021 jsme uspořádali online událost o tom, jak podnikat ve virtuálním prostoru. Moc mě potěšilo, jak všichni táhli za jeden provaz. Byla to krásná ukázka týmové práce! Loni v listopadu byl v zemi de facto přes noc zaveden přísný lockdown. Nesmělo se vůbec vycházet z domu, ale náš projekt to nijak neovlivnilo, pokračovali jsme v práci stejně jako předtím a podařilo se nám dosáhnout toho, co jsme si předsevzali, za což jsem moc ráda.

Na co jste ve své práci nejvíce hrdá?

Jsem hrdá na to, že díky mé práci se zlepší postavení mladých lidí v Mongolsku. Náš projekt předává mládeži znalosti. Těší mě, že jim poskytujeme příležitosti a zapojujeme do naší práce dobrovolníky.

Co děláte, když zrovna nepracujete? Jaké jsou vaše koníčky?

Mám dvě děti, synovi je 11 a dceři 6 let. Když nepracuji, trávím čas s nimi. Syna někdy beru s sebou na naše akce, aby měl lepší povědomí o tom, o čem je moje práce a že povzbuzování druhých je součástí mého života. Doufám, že jednou také bude mít práci, ke které bude mít podobný vztah.

Moc ráda čtu a koukám se na filmy, také pravidelně už několik let sleduji zpravodajský kanál BBC.

Zaujal vás rozhovor s Delgermou? Přečtěte si více: