Nabil z Iráku se vyučil tesařem a dnes má vlastní živnost
30. června 2022 Aktuality

Nabil z Iráku se vyučil tesařem a dnes má vlastní živnost

Sedmadvacetiletý Nabil od dětství snil o tom, že si otevře vlastní truhlářství, ve kterém bude opravovat lodě. V jeho rodném kraji totiž žije velké množství rybářů a Nabil jim chtěl zajistit každoroční údržbu. Příchod samozvaného Islámského státu mu ale zkomplikoval život. Nabil dlouho nemohl najít žádnou práci, natož začít s podnikáním. Dnes má i díky Charitě vlastní truhlářskou dílnu, a splnil si tak svůj dětský sen.

Nabilův sen se stal skutečností

Nabil Nihad Jiyad žije v iráckém regionu Al-Baghdadi. Vystudoval vysokou školu pedagogickou na Anbarské univerzitě v Iráku a získal titul z arabštiny. Po škole pracoval jako taxikář a výdělek použil na rekonstrukci svého domu. Po příchodu takzvaného Islámského státu ale Nabil přišel o práci a dlouho se nedokázal uživit.

Nabil se nikdy nevzdal svého dětského snu otevřít si lodní truhlářství. Nechybělo mu nadšení a odhodlání, na rozjezd podnikání ale neměl dostatek peněz. Přes svého známého se Nabil dozvěděl o tom, že Charita poskytuje v Iráku finanční podporu malým živnostníkům. Přihlásil svůj nápad a uspěl. „Věřil jsem, že mé malé podnikání bude pro region užitečné, protože zajistí místním rybářům údržbu pro jejich lodě,“ říká Nabil.

Od nápadu k vlastnímu podnikání

Nabil se nejprve zúčastnil našeho školení, kde se naučil základům podnikání a finančního řízení. Dozvěděl se, jak svou živnost dostat k co nejvíce lidem a jak ji propagovat, aby získal nové zákazníky.

Nabil opravuje místním lodě

Po konci školení obdržel Iráčan první splátku finanční podpory a vrhnul se do podnikání. Otevřel si vlastní tesařství, do kterého nakoupil základní vybavení, se kterým mohl začít opravovat lodě. Díky podpoře Charity dokázal Nabil zvýšit svůj příjem a nakoupit další materiál a vybavení, aby mohl svou živnost rozšířit.

„Moc děkuji Charitě za tuto příležitost a za podporu v začátcích mého podnikání,“ říká Nabil vděčně a přidává vzkaz všem aspirujícím podnikatelům: „Pokud opravdu toužíte dosáhnout svého cíle, tak se vám to podaří. Nejdůležitější je ale začít.“

Nabila jsme podpořili v rámci projektu, na kterém pracuje Charita Česká republika společně s Rozvojovým programem OSN za finanční podpory německého Spolkového ministerstva pro hospodářskou spolupráci a rozvoj poskytnuté prostřednictvím Kfw Development Bank.

Zaujal vás příběh Nabila? Přečtěte si více: