Nevíme, jak válka zní, ale vidíme, jak je ničivá, říkají ukrajinští uprchlíci žijící v Moldavsku 
3. října 2022 Aktuality

Nevíme, jak válka zní, ale vidíme, jak je ničivá, říkají ukrajinští uprchlíci žijící v Moldavsku 

Tatiana a Alexander jsou oba sluchově postižení. Být uprchlíkem je těžké za každé situace, být uprchlíkem se sluchovým postižením je ještě obtížnější. Tatiana a Alexander neslyší sirény, nemohou jednoduše komunikovat na útěku a nerozumí tomu, co se kolem nich děje. V Moldavsku našli bezpečné útočiště a snaží se o návrat k normálnímu životu.

DARUJTE ŠANCI NA LEPŠÍ ŽIVOT

Cesta do bezpečí

Tatiana a Alexander pocházejí z ukrajinského Nikopole. Jsou neslyšící a dorozumívají se znakovou řečí. Svět vnímají pouze prostřednictvím toho, co vidí a cítí. Když začala válka na Ukrajině, Tatiana a Alexander pracovali v Rusku. Z rozhovorů se svými známými pochopili, že situace na Ukrajině je vážná. Strach z pronásledování kvůli tomu, že jsou Ukrajinci, je přiměl opustit Rusko.

Protože se na cestu vydali rychle, neměli s sebou důležité doklady totožnosti. Cesta do bezpečí jim proto trvala dva měsíce. „Do Moldavska jsme dorazili přes Lotyšsko, Litvu, Polsko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Měli jsme možnost zůstat v Evropské unii, ale chtěli jsme být co nejblíže Ukrajině,“ přibližuje Tatiana.

V Moldavsku našla rodina útočiště v jednom z uprchlických center v Greblești v okrese Strășeni. Brzy si oddechli, že jsou konečně v bezpečí a že kolem nich panuje klid: „Nevíme, jak válka zní, ale vidíme, jak je ničivá. Můžeme to vyčíst z tváří lidí a chápeme, že mír nastává tehdy, když jsou tváře lidí klidné. Pro nás klid a mír znamená, když náš malý syn Egor zdraví lidi kolem s úsměvem na tváři a oni mu úsměv oplácejí. Mír je, když se naše dítě hlasitě směje, protože i když ho neslyšíme, vidíme, jak se mu rozzáří tvář,“ říká Tatiana.

Tatiana a Alexander se svým synem

Ukrajina není bezpečným místem pro sluchově postižené

Tatiana a Alexander by se rádi vrátili domů do Nikopole, ale jejich sluchové postižení by je vystavilo mnoha nebezpečím. „Neslyšeli bychom sirény ani výbuchy. Možná bychom se jednoho rána probudili s rozbitými okny a rozbitými dveřmi. Těžko bychom se teď vraceli na Ukrajinu... Nebyli bychom schopni ochránit naše dítě před bombami, které by mohly spadnout. Prozatím jsme se rozhodli zůstat v Moldavsku, kde je mír, a pokusit se o návrat k normálnímu životu," říká Tatiana.  

Alexander dříve pracoval jako zedník a snažil se vydělávat na živobytí i během cesty do bezpečí. Zpočátku pracoval jako zedník na jednodenních šichtách v okolních vesnicích a se zaměstnavateli komunikoval psaním vzkazů na papír. Tato práce však byla sporadická a mnoho lidí nechtělo kvůli komunikační bariéře zaměstnat osobu se sluchovým postižením. Rodina proto během cesty do Moldavska rychle utratila své úspory.  

Tatiana a Alexandr v Moldavsku

„Nedostatek peněz nás tížil. Finanční podpora, kterou nám nabídla Charita Česká republika, pro nás byla jako závan čerstvého vzduchu. Pomohla nám pokrýt základní potřeby a navíc mi umožnila odjet za prací do Rumunska, protože vím, že moje rodina je v bezpečí," říká dnes Alexander.  

Svatební zvony zvoní  

Život Tatiany a Alexandra se pomalu vrací do normálu. Jejich dvouletý syn Egor nastoupil do mateřské školy. Tatiana nadále dostává finanční podporu z humanitárních fondů EU, kterou využívá na základní potřeby, zatímco šetří peníze, které vydělává Alexander. Budou se totiž brzy brát. Přípravy na svatbu již začaly. Tatiana shání svatební šaty a Alexander má na starosti shánění snubních prstenů.  

Okamžitá peněžní pomoc je součástí projektu na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku, který financuje Generální ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (DG ECHO).