Poznejte Charitu: Shirman utekl ze Sýrie, dnes pracuje jako asistent logistiky na naší misi v Iráku
29. září 2021 Aktuality

Poznejte Charitu: Shirman utekl ze Sýrie, dnes pracuje jako asistent logistiky na naší misi v Iráku

Shirman Mohammed pochází ze syrského města Kámišlí a je mu 25 let. V září loňského roku zahájil stáž na misi Charity Česká republika v Iráku. Právě slaví roční výročí působení u Charity a v rozhovoru popisuje, jak se ze stážisty vypracoval na asistenta logistiky.

Co jste dělal předtím, než jste začal pracovat v Charitě Česká republika a jak jste se dostal do Iráku?

Pocházím ze syrského Kámišlí, místa, kterému říkáme město lásky. Kvůli krizi a bojům v oblasti jsem nemohl dokončit svá studia v oboru ropného inženýrství v Sýrii, protože město, kde se nacházela moje univerzita, bylo pod kontrolou samozvaného Islámského státu. Proto jsem se dostal do Iráku a v oblasti Iráckého Kurdistánu dnes žiji už více než sedm let. Začal jsem tady znovu chodit do školy a na univerzitě Salahaddin v Erbílu jsem vystudoval strojní a mechatronické inženýrství. Když jsem v roce 2019 promoval, byl jsem se svým studijním průměrem třetím nejlepším studentem z celé školy.

Pomohly vám studijní výsledky k zahájení práce pro Charitu Česká republika v Iráku?

Ano, přesně tak. Moje cesta u Charity začala, když jsem absolvoval kurz u nevládní organizace SPARK, která pomáhá mladým lidem v Iráku získat vyšší vzdělání. Nejlepší studenti z kurzu od SPARK získali možnost stáže u vybrané nevládní organizace. Protože jsem byl jedním z nejlepších studentů, mohl jsem začít pracovat jako stážista pro Charitu. Nejprve jsem pracoval 4 měsíce v oddělení, které se věnuje obživě, poté jsem se dostal do oddělení logistiky a zadávání veřejných zakázek. Po získání zkušeností a několika kolech pohovorů jsem byl povýšen na asistenta logistiky.

Proč jste se rozhodl začít pracovat v oblasti humanitární pomoci?

Když jsem vyrůstal, žil jsem v komunitě, kterou sužovala chudoba. Vždy jsem chtěl být v první linii a pomáhat těm, kteří podporu a pomoc potřebují nejvíce, ať už kvůli ekonomické situaci nebo válce.

Co vám dala stáž v Charitě?

Osvojil jsem si celou řadu dovedností, které mi dnes umožňují pracovat v humanitárním sektoru. Dozvěděl jsem se, jak nejlépe podporovat zranitelné komunity prostřednictvím různých projektů, jako je například poskytování školení a potřebné výbavy farmářům, kteří se snaží po válce obnovit svá pole. V oddělení logistiky jsem se naučil vše, co je potřeba vědět pro celý proces nákupu, včetně sledování majetku a jeho skladování, sledování plateb, komunikace a vyjednávání s dodavateli a monitorování a správy kanceláří Charity v Iráku.

Co máte na své práci nejraději?

Baví mě, že můžu pracovat v humanitární oblasti. Díky tomu můžeme jako organizace pomáhat místním zranitelným komunitám při obnově jejich živobytí po válce. Baví mě, že máme skvělý a silný tým, jehož členové se navzájem podporují.

Chtěl byste ještě něco dodat?

Protože humanitární pomoc hraje zásadní roli při obnově komunit a zlepšování životů lidí, vyzývám každého, kdo chce něco změnit či pomáhat a podporovat zranitelné lidi na celém světě, aby se připojil k našemu odvětví!

 

Zajímá vás, jak vypadá práce v zahraničním oddělení Charity Česká republika? Nedávno jsme zahájili sérii rozhovorů „Poznejte Charitu“, v nichž vám představíme naše kolegy, kteří přibližují zákulisí pomoci Charity ve světě. Jako první jsme si povídali se seniorní finanční koordinátorkou Michaelou Čermákovou. Rozhovor se Shirmanem Mohammedem je druhým v řadě. Zanedlouho na našich stránkách vydáme další rozhovory s našimi kolegy.