Poznejte Charitu: Camille Spitaels se ze stážistky dostala na pozici koordinátorky pro Mongolsko
29. srpna 2023 Aktuality

Poznejte Charitu: Camille Spitaels se ze stážistky dostala na pozici koordinátorky pro Mongolsko

Zajímá vás, jak to chodí na oddělení humanitární a rozvojové pomoci v Charitě Česká republika? Pravidelně zpovídáme naše kolegy o jejich práci po celém světě. Tentokrát jsme si povídali s Camille Spitaels, která ze stáže v Charitě přešla na pozici koordinátorky pro Mongolsko.

Do Charity jste nastoupila jako stážistka pro tým komunikace v zahraničním oddělení. Proč jste si pro stáž vybrala zrovna Charitu?

Přišlo to trochu nečekaně, když jsem po studijním pobytu Erasmus v Brně přemýšlela, jak si prodloužit pobyt v České republice. Napadlo mě, že svůj čas můžu využít smysluplně a začala jsem se poohlížet po stáži v nevládní organizaci. Všimla jsem si, že Charita Česká republika hledala stážistu do komunikačního týmu a rozhodla jsem se přihlásit. Znala jsem síť Charit v Evropě a věděla jsem, že jde o respektovanou organizaci. Měla jsem proto radost, když jsem byla na stáž přijata. Zároveň jsem věřila, že půjde o skvělou příležitost dozvědět se více o práci v humanitární organizaci, protože jsem vystudovala bakalářský obor mezinárodní spolupráce.

Jak dlouho vaše stáž v Charitě trvala a čemu jste se během ní věnovala?

Na stáži jsem byla zhruba šest měsíců. Když jsem nastoupila, byla jsem jedinou stážistkou v týmu, a tak byl můj rozsah práce poměrně široký. Pracovala jsem na newsletterech, které oddělení komunikace rozesílá, psala jsem příspěvky na sociální sítě a články. Také jsem zpracovávala reporty ze sociálních sítí a návštěvnosti webu.

Po dokončení stáže jste dostala nabídku začít pro Charitu pracovat jako koordinátorka projektů pro Mongolsko? Můžete nám o této nabídce a pozici říct více?

Když se blížil konec mé stáže, ve stejnou chvíli hledala Charita někoho na pozici koordinátorky projektů v Mongolsku. Oslovili mě, zda by mě tato práce nezaujala. Prošla jsem pohovorem a měla jsem radost, když mě na pozici přijali. Chtěla jsem před návratem ke studiu získat praktické zkušenosti z koordinace projektů v humanitární organizaci a tohle byla skvělá příležitost, jak toho dosáhnout.

Camille v Mongolsku

Během stáže v Charitě se vaše úkoly týkaly zejména PR a komunikace. Přechod na pozici koordinátorky pro Mongolsko s sebou bezpochyby přinesl novou náplň práce. Co vás na nové pozici čekalo?

Jako koordinátorka projektů pro Mongolsko jsem se věnovala zejména komunikaci s našimi donory a kontrolovala jsem průběh projektů Charity v Mongolsku. Také jsem byla v pravidelném kontaktu s tamními i místními úřady a pracovala jsem na návrzích nových nebo pokračujících projektů. Asi největší součást mé práce tvořily studijní cesty, které jsme v uplynulém roce organizovali. V Mongolsku se zaměřujeme na dvě hlavní oblasti, jednou z nich je posílení postavení mládeže v zemi a druhou je práce v oblasti ochrany životního prostředí, zejména recyklace plastů. U obou aktivit jsme uspořádali studijní cesty pro mongolské zástupce nevládních a státních organizací. Navštívili Českou republiku, Německo a Belgii, aby se od místních organizací dozvěděli více o osvědčených postupech v tomto odvětví. Bavilo mě, že jsem se mohla zapojit do organizace a plánování těchto cest.

Co se vám na práci v Charitě líbilo nejvíce?

Když jsem byla na stáži v komunikačním týmu, tak byli moji kolegové moc milí a vstřícní, stejně jako všichni ostatní v organizaci. Během mého působení v Charitě předsedala Česká republika Radě Evropské unie, a tak jsem měla možnost se zúčastnit několika konferencí a potkat se se zajímavými lidmi z oboru.

Osobní setkání s kolegy

Překvapilo vás během působení v Charitě něco?

O síti charitních organizací ve světě jsem věděla už před nástupem na stáž v Charitě Česká republika. V Belgii máme také Charitu Belgie, ale málokdo ví, co tato organizace dělá. Proto mě překvapilo, že v Česku zná Charitu téměř každý, zejména mimo Prahu. Když jsme hledali ubytování pro účastníky studijních cest z Mongolska, vždy jsme se při zmínce naší organizace setkali se stejně nadšenou reakcí. Říkali nám: „Jé, vy jste z Charity? Děláte v Česku opravdu skvělou práci!“. Charita je největším nestátním poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb v České republice a zdá se, že si lidé její práce opravdu cení.

Během studijních cest jste se setkala s některými kolegy z Mongolska. Měla jste vy sama možnost navštívit Mongolsko a tamní pobočku Charity?

Ano, do Mongolska jsem se vydala na dva týdny v lednu letošního roku. Hlavně proto, abych se osobně setkala s kolegy, ale také, abych pomohla s podáním žádosti o financování některých projektů. Trávila jsem proto čas zejména v hlavním městě Mongolska Ulánbátaru, ale měla jsem možnost vycestovat o víkendech i na venkov a navštívit Sibiř. Byl to neskutečný zážitek. Setkali jsme se s nomádskými rodinami, jezdili jsme na koních, ochutnávali místní jídlo a poznávali tuto krásnou zemi. Jedna nomádská rodina nám připravila vynikající jídlo. Překvapilo mě také, když jsem se dozvěděla, že místní vyrábí vlastní vodku z mléka svých koní a ovcí. Pijí ji pak před spaním na uvolnění. Mongolové jsou také národ zpěváků, zpívají pořád. Písněmi přivítali i nás, bylo to moc hezké.

Camille na Sibiři

To musel být jedinečný zážitek. Jak se vám líbilo na Sibiři? Byla tam opravdu taková zima, jak se říká?

Kupodivu největší zimu jsem zažila v hlavním městě Ulánbátaru. Jednu noc jsme měli -40 stupňů. Vzpomínám si, že když jsem přišla do hotelu, tak jsem měla zmrzlé řasy. Na Sibiři to bylo jiné. Bylo sice hodně sněhu, ale menší zima. Určitě pomohlo i to, že jsem byla tentokrát lépe připravená, protože jsem si vzala lyžařské kalhoty. Sibiř ale byla jednoduše nádherná a slunečná.

V Charitě jste toho zažila opravdu hodně, od stáže v týmu komunikace přes organizaci studijních cest až po vlastní cestu do Mongolska. Na co budete ze svého působení v Charitě nejvíce vzpomínat?

Práce v Charitě byla opravdu profesionální zkušenost a moc mě bavila. Také se mi líbilo žít v Praze, která je neuvěřitelně kosmopolitní. Poznala jsem spoustu skvělých lidí a hodně jsem se naučila i tím, že jsem žila sama v cizím městě, daleko od rodiny a přátel. Dnes si rozhodně více věřím a poznala jsem své silné a slabé stránky.

Nyní se vracíte do školy, abyste pokračovala v magisterském studiu. Co budete studovat a kde?

Chystám se studovat globalizační a rozvojová studia na Maastrichtské univerzitě v Nizozemsku. Těším se, že získám zase nové zkušenosti a více znalostí z mezinárodní oblasti.

Láká vás stáž anebo práce v Charitě? Přidejte se k nám!

PRACOVNÍ PŘÍLEŽITOSTI A STÁŽE