4 inovace, které využívá Charita v humanitární a rozvojové pomoci
4. září 2023 Aktuality

4 inovace, které využívá Charita v humanitární a rozvojové pomoci

Co si představíte, když se řekne humanitární a rozvojová pomoc? Inovace vám možná nepřijdou na mysl jako první, přesto právě inovace tvoří v posledních letech důležitou součást poskytování pomoci lidem v nouzi. Díky inovacím je práce humanitárních organizací efektivnější, pomoc se dostane k zasaženým lidem rychleji a také je mnohem více udržitelná. Jak s pomocí inovací pomáhá Charita Česká republika?

1. Inovace v zemědělství: Společně za udržitelným rozvojem

Mwiba je farmář z chudého regionu na západě Zambie. Jako další farmáři v rozvojových zemích se potýká s dopady změn klimatu. Díky Charitě získal dovednosti, jak hospodařit i v měnícím se podnebí, a znalosti, jak pěstovat výživně hodnotné a odolné potraviny. Dozvěděl se také, jak úrodu správně uchovávat. „Díky Charitě dnes máme jídlo na stole po celý rok, pochvaluje si farmář Mwiba.

Zemědělství je zdrojem obživy pro třetinu obyvatel rozvojových zemí. Na mnoha místech, kde se ještě nedávno hospodařilo, je dnes těžké či dokonce nemožné se uživit. Charita proto pomáhá se vzděláváním zemědělců a představuje technologické inovace, díky kterým se farmáři v chudých regionech dokáží adaptovat na měnící se klima.

V Zambii podporujeme farmáře v pěstování odolných rostlin a představujeme mobilní aplikace, díky kterým získají farmáři přístup k důležitým informacím o podnebí, dokážou si vyřídit pojištění proti klimatickým rizikům a také přes aplikaci farmáři jednoduše dostanou svou úrodu na trh. Díky naší iniciativě vyškolilo zambijské Ministerstvo zemědělství na 40 000 farmářů v adaptaci na změny klimatu.

farmář ze Zambie

Inovace v zemědělství představujeme také v Iráku, který se dlouhodobě potýká s devastujícím suchem. Zemědělství je přitom zdrojem obživy pro velkou část obyvatel. Nestabilní situace v zemi podmínky ještě zhoršuje. Iráckým farmářům poskytujeme školení moderních zemědělských metod, které jim umožní lépe využívat přírodní podmínky a zajistit si obživu navzdory měnícímu se klimatu.

V Gruzii pomáháme oživit zdroje obživy pro obyvatele venkova, aby nemuseli odcházet za prací do měst. Představujeme tak například inovace postupů v chování dobytka, aby sloužilo jako udržitelný zdroj obživy. Díky novým postupům dokážou farmáři na gruzínském venkově získat lepší přístup na trh a zvýšit své příjmy z chovu hospodářských zvířat.

2. Technologie v lékařství: Moderní přístupy k péči o zdraví

Chudoba, nedostatek odborníků či velké vzdálenosti k lékaři často stojí za nedostatečnou zdravotní a sociální péčí v rozvojových zemích. Technologické inovace jsou jednou z cest, jak lidem v těchto regionech zajistit kvalitní péči a zrychlit diagnostický proces.

V Gruzii například dlouhodobě spolupracujeme s tamním Ministerstvem zdravotnictví na systémových změnách. V zemi zavádíme elektronický zdravotnický registr, který lékařům usnadňuje každodenní práci - místo papírové dokumentace si lékaři všechny informace o pacientech najdou v elektronickém registru. Systém slouží také ke sdílení dat s dalšími vládními informačními systémy a pomáhá sledovat kvalitu primární péče a přispět k jejímu zlepšení.

 zdravotní péče

Jednou z výhod inovací je možnost jejich rozšíření a reagování na nenadálé krize. Námi zaváděný elektronický zdravotnický registr se tak osvědčil například při vypuknutí pandemie covidu-19 a pomohl v Gruzii zajistit monitoring šíření nákazy a efektivně zvládnout očkování proti covidu-19. Klíčovým nástrojem při pandemii se stal takzvaný COVID Lab, který jsme v Gruzii spustili. V Gruzii také školíme lékaře v inovacích v medicíně, aby drželi krok s novinkami v oboru.

Inovace ve zdravotnictví pomáhají také zkracovat dlouhé vzdálenosti k lékaři, například na moldavském venkově, který obývají hlavně osamělí senioři. Charita zavádí v Moldavsku telemedicínské služby, které lidem v odlehlých oblastech usnadňují přístup ke kvalitní zdravotní péči a pomáhají šetřit čas i peníze. Telemedicína zajišťuje zdravotní péči na dálku bez nutnosti docházet do ordinace lékaře a umožňuje oslovit lékaře speciality, kteří často ordinují jen na několika místech v zemi.

3. Efektivní nakládání s odpadem

Odpad produkujeme všichni. Ne v každé zemi je ale dostupný efektivní systém, jak s odpadem nakládat, aby nedocházelo k negativním dopadům na životní prostředí. Nelegální skládky odpadu ohrožují jak životní prostředí, tak zdraví lidí. I s odpadem se dá přitom nakládat inovativně, a chránit tak naši planetu i místní obyvatele.

V Moldavsku budujeme funkční a udržitelné odpadové hospodářství ve městě Criuleni. Podporujeme místní obyvatele, aby dokázali omezit produkci odpadu a správně recyklovat. Rozvíjet infrastrukturu pro nakládání s odpady pomáháme také v gruzínských horských oblastech, kde pořádáme i školení o důležitosti recyklace.

V Moldavsku i v Gruzii pomáháme rozšiřovat kompostování, abychom minimalizovali environmentální dopad organického odpadu.

efektivní nakládání s odpady

Když se řekne Mongolsko, představíme si většinou krásnou přírodu, rozsáhlé stepi a nomádské pastevce. Dnes ale zemi trápí také rychlá devastace životního prostředí. Kvůli nedostatečnému nakládání s odpadem je dnes Mongolsko doslova zaplaveno tuny odpadu. Jsou to především plasty, které se zde často nerecyklují a hromadí se na skládkách a znečišťují prostředí. V Mongolsku proto podporujeme podniky, které se aktivně věnují recyklaci plastového odpadu. Pořádáme školení a šíříme osvětu o důležitosti třídění odpadu.

4. Inovace v organizacích: Zvyšování efektivity a transparentnosti

Inovace se nemusí týkat jen složitých technologií. Často může být nejefektivnější inovací předání důležitého know-how, zajištění nezbytných školení i podpora zkušených odborníků. Právě tímto způsobem podporuje Charita občanské a nevládní organizace v rozvojových zemích.

Válka v Sýrii trvá už přes 12 let. Syřané se ale snaží pokračovat v běžném životě a mladí lidé mají chuť a energii zapojit se aktivně do společnosti a podílet se na budoucnosti své země. Chybí jim ale know-how a zkušenosti s prací v humanitárních a rozvojových organizacích. V Sýrii proto školíme nevládní organizace, aby samy dokázaly uskutečnit vlastní projekty a zlepšit životy lidí ve válkou zmítané zemi.

Mladé lidi podporujeme také v Mongolsku, které se potýká s vysokou nezaměstnaností mládeže. Mladým Mongolům pomáháme s osobním rozvojem a radíme, jak si naplánovat a vybudovat kariéru. Nedávno jsme společně s partnerskými organizacemi zorganizovali hackathon v Ulánbátaru, který pomohl na svět několika inovativním projektům.

Zajímají vás novinky ze světa humanitární a rozvojové pomoci? Chcete vědět, jak využíváme v naší práci inovace, jak pomáháme lidem v nouzi a co se děje v zemích, o kterých se v médiích moc nemluví? Přihlaste se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

CHCI ODEBÍRAT NEWSLETTER