8 milionů z kostelní sbírky zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě
19. května 2022 Aktuality

8 milionů z kostelní sbírky zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Díky 8 milionům vybraným v kostelní sbírce může Charita Česká republika potřebným na Blízkém východě zajistit zdroj obživy pro sebe i svoje rodiny. Pomohli jsme ženám v rozjezdu vlastního podnikání, místním farmářům zprostředkovali znalosti a vybavení, aby dokázali hospodařit i při rostoucím nedostatku vody. Mladí lidé mohou díky naší podpoře dál studovat. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům probíhá už tuto neděli 22. května.

Pomoc tam, kde je třeba

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Charita Česká republika v regionu působí již mnoho let a zaměřuje se především na zajištění stabilního zdroje příjmů pro potřebné. 8 milionů korun z loňské kostelní sbírky natrvalo pomohlo stovkám lidí v nouzi v Iráku a Libanonu.

Podpora žen dává smysl

Lidé i Iráku se stále potýkají s následky dlouholetého konfliktu. Jen v oblasti Ninive trpí chudobou na 360 000 obyvatel. Možnost uživit se nabízí především vznikající malé a střední podniky, ty ale většinou řídí pouze muži. Ženy tak zůstávají stranou. Integrace žen do ekonomiky může zvýšit počet pracovních míst a produktivitu malých a středních podniků. A ženám samotným pochopitelně zajistí stabilní zdroj příjmů.

Ve spolupráci s tamní církví jsme vytipovali tři desítky domácností v nouzi vedených ženami. Ty získaly příležitost zapojit se do intezivního kurzu podnikatelských dovedností. V jeho závěru vytvořily účastnice svoje podnikatelské plány a získaly finanční podporu na rozjezd vlastního podnikání. Tím ale pomoc nekončí. Podpora začínajících živnostnic bude pokračovat i nadále.

Vysychající země

Oblast Ninive zároveň patří k nejúrodnějším v celém Iráku. Zemědělství tak patří k rozšířeným zdrojům obživy. Zemědělskou produkci ale značně ovlivňuje nedostatek vody, podle údajů tamní vlády se za poslední rok snížila o polovinu. Farmáři tak přicházejí o svůj zdroj příjmů. Jednou z příčin je i nevhodné hospodaření s vodními zdroji. Bez moderních zemědělských technologií se bude dostupnost vody nadále zhoršovat.

Azad vlastní farmu, kde pěstuje okurky a olivy

V oblasti jsme podpořili ty nejpotřebnější zemědělce v odolnosti proti suchu. Kromě školení, jak snižovat spotřebu vody a zvyšovat produktivitu, získali farmáři informace také o rostlinách odolných vůči suchu, sběru vody a účinných zavlažovacích technikách. Účastníci školení také dostali prostředky k boji proti suchu, jako jsou systémy kapkové závlahy, zavlažovací vaky pro stromy, semena odolná proti suchu a další. 

Pokračovat ve vzdělání

Mnoho studentů musí z Karakoše cestovat za studiem do 30 km vzdáleného Mosulu. Překonat i tuto nevelkou vzdálenost je ale pro mnohé z nich finanční výzvou. Limituje se tak jejich přístup ke vzdělání i zaměstnání. Na 40 zranitelných mladých lidí získalo pravidelnou měsíční finanční podporu na pokrytí školného a nákladů na dopravu a stravu. Na oplátku jsou studenti aktivní ve svých komunitách jako dobrovolníci sdružující mládež do kulturních klubů, komunitních akcí, charitativních organizací a dalších.

Zkoušený Libanon

Libanon se dosud potýká s následky exploze, která hlavní město Bejrút zasáhla v srpnu 2020. Pro již tak nestabilní a zkoušenou zemi šlo o poslední kapku před pádem do propasti hluboké ekonomické krize. Charita Česká republika pomáhala ve spolupráci s dalšími Charitami zajistit bezprostřední i střednědobé potřeby lidí zasažených výbuchem. Na tuto úspěšnou spolupráci navazujeme i nyní a 3 miliony z kostelní sbírky poputují na obnovu základní infrastruktury země. Situace je složitá v dostupnosti zdravotní péče a především vzdělání. Zvýšení dostupnosti a kvality základního vzdělání je jedna z hlavních výzev, se kterými se Libanon potýká.

IMG_0060

Kostelní sbírka

Lidé na Blízkém východě i nadále potřebují naši pomoc. Děkujeme všem, kteří se zapojili do kostelní sbírky na podporu zkoušených křesťanů a dalších potřebných v zahraničí. Svými dary můžete přispět i letos. Kostelní sbírka proběhne 6. velikonoční neděli 22. května.

Práci Charity můžete podpořit také darováním online.

Převodem na účet

5258772/0800

VS 444

QR kód

Daruj trvalou změnu