9 způsobů, jak cestovat s respektem k místním obyvatelům a jejich kultuře
3. července 2023 Aktuality

9 způsobů, jak cestovat s respektem k místním obyvatelům a jejich kultuře

Při cestování do zahraničí je důležité brát ohled na místní obyvatele a jejich kulturní zvyky. Víte, čemu se na cestách vyvarovat a co naopak místní ocení? Připravili jsme pro vás devět cenných rad pro cestovatele, díky kterým nešlápnete mimo. O tipy na cestování s respektem se podělili i naši kolegové ze zahraničního oddělení Charity.

1. Zapomeňte na stereotypy

Při cestování nechejte všechny stereotypy doma a ideálně na ně úplně zapomeňte. Učte se od místních obyvatel, mluvte s nimi a buďte otevřeni novým zážitkům a poznatkům. Než vyrazíte na cestu, tak se toho zkuste o vaší destinaci co nejvíce dozvědět. Přečtěte si například knihy místních autorů, abyste zemi porozuměli do větší hloubky. Podívejte se na sociální sítě místních institucí, jako jsou muzea, knihovny či galerie, ale také účty místních obyvatel - spisovatelů, umělců a dalších - abyste získali další vhled do místní kultury.

Zapomeňte na stereotypy

Dejte taky pozor na to, abyste při sdílení svých zážitků z cest sami nesklouzli k vytváření stereotypů. To, jak danou zemi popíšete a co o ní sdílíte dál, ať už mezi známými nebo na internetu, přispívá k tomu, jak ji vnímají ostatní lidé. Pozor na to, abyste nevytvořili obraz, který by celou zemi redukoval na stereotyp.

2. Než začnete fotit, tak se zeptejte na povolení

Focení k cestování neodmyslitelně patří. Focení místních obyvatel bez povolení ale rozhodně ne. Než si někoho vyfotíte, nejprve daného člověka oslovte, představte se a zeptejte se, zda si ho můžete vyfotit. Stejně tak se vždy zeptejte na povolení, pokud chcete fotografie zveřejnit na sociálních sítích. Nikdy - opravdu nikdy - nepořizujte fotografie nahých dětí (ani nahých dospělých, ačkoli může být nahota v jejich zemi naprosto přirozená), nebo vůbec dětí bez přítomnosti dospělých, zejména pokud nemáte svolení jejich rodičů.

3. Neromantizujte chudobu

Ne, opravdu není v pořádku fotit děti hrající si v chudých oblastech a říkat u toho, jak se mají „vlastně dobře, protože jim nic nechybí a žijí obyčejným skromným životem“. Pamatujte si, že lidé nejsou turistická atrakce. A že chudoba není volba. Život v chudobě není „jednoduchým životem“, ale realitou, kterou je třeba vymýtit a ne ji oslavovat.

_SKR4259

4. Respektujte místní zvyky a náboženské tradice

Dovolená v cizí zemi není příležitostí k poučování místních o tom, jak mají chápat vlastní kulturu a víru. Respektujte lokální zvyky a tradice a zjistěte si dopředu, jak se v destinaci chovat a čemu se vyhnout. V zemích, které to vyžadují, zvolte odpovídající oděv. Stejně tak dbejte na předpisy ohledně pití alkoholu a zdržte se jeho konzumace na veřejnosti tam, kde je to zakázáno.

Pamatujte, že v různých částech světa se liší i pozdravy. V některých oblastech je dokonce podání ruky mezi opačnými pohlavími považováno za nevhodné nebo dokonce není povoleno. I maličkosti mohou způsobit nedorozumění a v horším případě i urážku místních obyvatel. O poznatek z cesty do Iráku se podělila naše kolegyně Lenka Pipková.

„Pokud jdete v Iráku do restaurace s místními lidmi, vždy počítejte s tím, že za vás zaplatí oni. Pokud budete trvat na zaplacení, urazí se," říká o respektování místních zvyklostí v Iráku Lenka Pipková, manažerka zahraniční komunikace v Charitě Česká republika.

IMG_9442

Než se vydáte na cestu, zjistěte si také více informací o způsobu stolování a etiketě v restauracích ve vaší destinaci. Vyhnete se tak zbytečným překvapením. „Tradiční pokrmy v Zambii se jí rukama. Zejména pokud vás pozvou na večeři místní, měli byste být připraveni jíst také rukama. Před jídlem si ruce umyjte a jezte pravou rukou,“ říká Irena Menšíková, editorka zahraničních témat v Charitě Česká republika, o způsobu stolování v Zambii, kterého si všimla při své cestě do této země.

5. Poznejte místní kulturu

Turisté při cestách do zahraničí často dělají tu chybu, že se potkávají pouze s dalšími turisty. V letoviscích, daleko od místních komunit, je snadné izolovat se pouze v turistické bublině. Je to přitom škoda, protože poznávání místních lidí a jejich kultury je jedna z nejlepších věcí na cestování. Vykročte z izolace a snažte se zemi co nejvíce poznat. Choďte pěšky nebo používejte veřejnou dopravu, setkávejte se s místními a zapojte se do lokálních událostí - ať už při nákupu na tržnici nebo třeba na zajímavém festivalu. Ochutnávejte tradiční jídla a nebojte se zeptat, co dalšího byste měli vyzkoušet. Třeba v Moldavsku je to přímo povinnost, jak prozrazuje naše kolegyně Lucie Jašová, která zemi nedávno navštívila.

Poznejte místní kulturu

„Pokud cestujete do Moldavska, buďte připraveni ochutnat vše, co vám místní nabídnou k jídlu nebo pití. Moldavané, zejména starší lidé, berou téměř jako urážku, pokud odmítnete pozvání na čaj nebo když řeknete, že nechcete ochutnat jejich kompot,“ říká Lucie Jašová z komunikačního týmu zahraničního oddělení Charity ČR.

6. Dodržujte místní zákony

Chystáte se navštívit zemi, ve které jste ještě nebyli? Prostudujte si před cestou důležitá pravidla, kterými byste se v destinaci měli řídit. Jak už jsme zmínili výše, zdržte se pití alkoholu na veřejnosti tam, kde to není povoleno. Možná vás překvapí, že například v Polsku můžete za konzumaci alkoholu na veřejnosti dostat pokutu

Dodržujte místní zákony

Každá země má své vlastní předpisy, které je třeba dodržovat. „V Iráku například nemůžete být ubytovaní na pokoji v hotelu s někým, s kým nejste sezdaní,“ říká Lenka Pipková z Charity Česká republika.

7. Nakupujte lokální suvenýry

Téměř každý si rád z cest přiveze malý suvenýr jako připomínku hezkých chvil. I nakupování může být udržitelné. Pokud chcete podpořit přímo místní obyvatele, vyhněte se masově vyráběným suvenýrům a raději zamiřte k místním umělcům a drobným podnikatelům pro zajímavé suvenýry s přidanou hodnotou. Nekupujte ani předměty, které přispívají k ničení životního prostředí a vyhněte se nelegálnímu zboží.

Nakupujte lokální suvenýry

8. Nepouštějte se do hádek o politice

Zejména v případě, kdy už máte dopředu utvořený svůj názor a chcete o něm přesvědčit i místní. Nesnažte se lidem v dané zemi namluvit, že rozumíte jejich politice a historii více než oni. Pokud v zemi strávíte jenom pár dní či týdnů, není na místě soudit její politické záležitosti.

9. Buďte šetrní k životnímu prostředí

Při cestách berte ohled nejen na místní obyvatele, ale také na životní prostředí. Cestujte s respektem k přírodě a udržujte místa, která navštívíte, čistá. Pokud to jde, tak se vyhněte jednorázovým plastům, případně alespoň recyklujte tam, kde je to možné.

Jak na cestách podpořit místní obyvatele 

Při cestách zejména do chudších regionů vás možná napadne, jak byste mohli podpořit tamní obyvatele, aby měli šanci na lepší budoucnost. Nejlepší způsob, jak jim pomoci, je prostřednictvím zavedených organizací, které pomáhají lidem v nouzi konstruktivně, efektivně a v koordinaci s lokálními úřady a institucemi.

Charita Česká republika pomáhá lidem hned v několika zemích světa postavit se na vlastní nohy. Podporujeme lidi, kteří přišli o domov, práci nebo hospodářství v důsledku vleklých konfliktů či přírodních katastrof. Pomáháme jim založit vlastní živnosti a obnovit jejich farmy, aby byli schopni zaopatřit sebe i své rodiny. Uprchlíkům a vysídleným lidem pomáháme zajistit bezpečné přístřeší a důstojný život. Jedním z nejzásadnějších způsobů, jak dosáhnout soběstačnosti, je vzdělání. Charita Česká republika proto například uprchlíkům v Zambii zajišťuje stipendia, aby mohli studovat na vysokých školách a najít si práci. 

DARUJTE A POMÁHEJTE S NÁMI