Poznejte Charitu: S Annou Volfovou o naší práci na Blízkém východě
14. listopadu 2022 Aktuality

Poznejte Charitu: S Annou Volfovou o naší práci na Blízkém východě

Zajímá vás, jak to chodí na oddělení humanitární a rozvojové pomoci v Charitě Česká republika? Pravidelně zpovídáme naše kolegy o jejich práci po celém světě. Tentokrát jsme si povídali s Annou Volfovou, naší koordinátorkou pro Blízký východ.

Jak dlouho pracujete v Charitě? Proč jste se rozhodla pro práci v neziskovém sektoru?

V Charitě působím něco málo přes dva roky. Je to moje první pracovní zkušenost po absolvování univerzity. Chtěla jsem, aby byla má práce smysluplná a nebyla jen o vydělávání peněz. Záleželo mi na tom, aby to co dělám, mělo pozitivní dopad na životy lidí.

Co vás na práci v Charitě nejvíc baví?

Moc mě baví pracovat v našem týmu. Líbí se mi, jaké mezinárodní prostředí tu máme, nejenom díky našim zahraničním kancelářím, ale i v našem pražském týmu. Je tu spousta kolegů z různých koutů světa. Celá kancelář sdílí stejné hodnoty a všichni jsou motivovaní pomáhat. Je proto snadné mezi kolegy najít přátele.

Původně jste se věnovala monitoringu projektů. Teď koordinujete aktivity Charity na Blízkém východě. Jak moc rozdílné tyto pozice jsou?

Má předešlá pozice měla spíš interní charakter. S kolegy jsme vyvíjeli a koordinovali nástroje, které usnadňovaly práci ostatním. Práce takzvané Desk Officerky, kterou dělám teď, je hlavně o komunikaci s lidmi z našich zahraničních poboček a jejich podpoře.

Jak se vám práce na nové pozici líbí? Čelíte při své práci nějakým překážkám?

Koordinace aktivit Charity na Blízkém východě mě moc baví. Mám šanci seznámit se s našimi projekty mnohem podrobněji než dříve a být v denním kontaktu s kolegy z Iráku. Jsem rozhodně více vytížená než na předešlé pozici. Je to trochu hektičtější, ale užívám si to.

Anna s iráckým týmem

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Můj den většinou začíná kávou. Pak zkontroluji kalendář, abych si udělala lepší představu o tom, co mám pro konkrétní den naplánováno. Pročtu si emaily a svoje poznámky, abych viděla, zda je tam něco urgentního, čemu se mám věnovat co nejdříve. Mám také pravidelné online schůzky s kolegy z Iráku a s organizací Violet, se kterou spolupracujeme na našich aktivitách v Sýrii.

Na co jste ve své práci nejvíce hrdá?

Není to čistě můj osobní úspěch, ale jsem nesmírně hrdá na to, jak moji kolegové rychle reagovali na válku na Ukrajině. Všichni se dokázali bleskově zorganizovat a věnovali pomoci Ukrajině obrovskou dávku energie. Naše aktivity na Ukrajině samozřejmě pokračují nadále, ale na ten březnový „šrumec“ v kanceláři budu ještě dlouho vzpomínat. Takové věci mě motivují, abych ze sebe vydala to nejlepší.

Měla jste možnost navštívit naši kancelář na Blízkém východě?

Ano, naposledy jsem byla v Iráku v lednu letošního roku. V té době jsem ještě pracovala v jiném týmu, proto jsem měla za úkol monitorovat vývoj rozsáhlého projektu, na kterém spolupracovali kolegové z Iráku spolu s Rozvojovým fondem OSN. Měla jsem tedy možnost blíž se seznámit se členy týmu. Nedávno jsem také byla v Turecku na návštěvě naší partnerské organizace, kde se věnujeme pomoci mladým Syřanům.

Plánujete v brzké době znovu nějakou zahraniční pracovní cestu?

Rozhodně v to doufám. V současné době se snažíme najít nového vedoucího či vedoucí irácké pobočky. Hned jakmile tuto pozici obsadíme, plánuji Irák navštívit, abych měla šanci se s novým kolegou či kolegyní seznámit a dohodnout se na způsobu naší spolupráce.

Můžete čtenářům přiblížit, čemu se Charita věnuje v Iráku a Sýrii?

V současnosti se naše aktivity v Iráku se zaměřují zejména na podporu živobytí. Většina místních obyvatel totiž kvůli konfliktu se samozvaným Islámským státem přišla o zdroj příjmů. Charita těmto lidem pomáhá začít s drobným podnikáním nebo je podpoří v jejich současné práci tak, aby byli soběstační. Dříve jsme se v Iráku soustředili hlavně na humanitární pomoc, ale v současnosti převažují zejména aktivity související s rozvojovou pomocí.

Charita podporuje v Iráku drobné podnikatele, aby mohli podpořit svou rodinu a zaměstnat další lidi z okolí

Projekt v Sýrii, který financuje Evropská komise, poskytuje syrským organizacím občanské společnosti dovednosti a znalosti o moderní práci v neziskovém sektoru. Díky naší pomoci se tak budou mládežnické spolky schopny zapojit do obnovy regionu.

Co děláte, když zrovna nejste v práci? Jaké jsou vaše koníčky?

Trávím hodně času ve městě, takže když můžu, uteču do přírody. Baví mě hlavně pěší turistika a cyklistika. Když zrovna nepracuju, snažím se trávit svůj čas aktivně. Chodím na jógu a trávím chvíle na čerstvém vzduchu.