Máme mnoho tváří: Příběhy uprchlíků, kteří se díky Charitě staví na vlastní nohy
8. června 2022 Aktuality

Máme mnoho tváří: Příběhy uprchlíků, kteří se díky Charitě staví na vlastní nohy

„Odmala jsem snila o tom, že ze mě bude lékařka. Moje rodina si ale školu nemohla dovolit, říká nám sedmadvacetiletá Sigiro, uprchlice ze Rwandy, v zambijské nemocnici. „Charita mi pomohla zajistit stipendium a dnes je ze mě doktorka, pokračuje Sigiro spokojeně. Uprchlíky, jako je ona, podporujeme, aby se postavili na vlastní nohy. Mnohdy totiž stačí malá podpora na začátku, aby uprchlíci dokázali vzít život do vlastních rukou. Přečtěte si příběhy lidí, kterým takto pomáháme.

Podpora v začátcích 

Zažitá představa uprchlíka, který čeká s nataženou rukou na pomoc, nemůže být dál od pravdy. Uprchlíci jsou lidé, které z jejich domovů vyhnala válka, přírodní katastrofa nebo pronásledování za jejich víru či názory. Za sebou nechávají často své nejbližší a také práci či studia, kterým se ve své zemi věnovali.  

V nových zemích je pro uprchlíky těžké dosáhnout jak na vzdělání, tak na pracovní příležitosti. Ve většině případů se nemohou věnovat práci, kterou vykonávali ve své rodné zemi. Mladí lidé přicházejí o možnost studovat, protože si školy nemohou dovolit. Lidé s talentem či chutí pracovat a přispívat k blahobytu společnosti, čelí překážkám, které jim nedovolí jejich sny naplnit a mnohdy si ani zajistit základní životní potřeby. Přitom stačí malá podpora na začátku, aby se uprchlíci dokázali postavit na vlastní nohy a vzít život do svých rukou 

Layla: Tvořím mozaiky a vydělávám si díky tomu na živobytí 

„Od dětství jsem ráda vytvářela mozaiky. Dokonce jsem pomáhala s jejich tvorbou v naší malé rodinné firmě,“ vypráví Syřanka Layla Ibrahim Kadur ve svém novém domově v Turecku. Válka v Sýrii obrátila Layle život naruby. Její rodné město Kafr Nabl na severozápadě země se během občanské války proměnilo v město duchů. Většina civilistů utekla před bombardováním do bezpečí, stejně tak i Layla, která za sebou v troskách nechala svůj domov i milovanou práci.

Syřanka Layla

Layla se tvorbě mozaik chtěla věnovat i dál, v nové zemi ale těžko hledala příležitosti k podobné práci. Jednoho dne se dozvěděla o vzdělávacím kurzu Charity, na kterém učíme syrské uprchlíky, jak založit vlastní živnosti. Layla neváhala a do kurzu se přihlásila. Rok se učila základům podnikání a následně si i díky finanční podpoře Charity otevřela dvě vlastní umělecké galerie. Konečně začala opět dělat práci, kterou miluje od dětství.  

Esther: Šitím šatů pomáhám zaopatřit rodinu 

Esther žije v Zambii, původem je ale z Demokratické republiky Kongo. Její rodiče museli zemi opustit kvůli válečnému konfliktu. Ačkoli jsou uprchlíci v Zambii v bezpečí, je pro ně obtížné najít si práci nebo začít studovat. Řešením je často založit si vlastní živnost. Bez vzdělání a bez financí jde ale o těžký úkol.

Esther

Esther se díky naší podpoře zúčastnila kurzu, na kterém se vyučila na švadlenu. Po úspěšném dokončení kurzu od nás dostala příspěvek, za který si pořídila šicí stroj a látky. „Šiju šaty pro ženy z okolí a z toho, co vydělám, pomáhám zaopatřit naši rodinu,“ říká nesměle teprve devatenáctiletá Esther. Její malá živnost znamená pro rodinu velkou pomoc. Esther má šest sourozenců a jako třetí nejstarší pomáhá díky šití přispívat do rodinného rozpočtu.   

Hassan: Válka v Sýrii mi vzala téměř všechno, ale ne touhu žít dál 

Při bombardování města Idlíb zemřela celá Hassanova rodina. On sám přišel o levou nohu, pohybovat se tak může jen s pomocí berlí. Kvůli válce musel skončit se školou a nemohl najít žádnou práci. „Při brouzdání na internetu jsem narazil na nabídku Charity, která poskytovala vzdělávací kurzy na rozjíždění vlastních živností. Tak jsem to zkusil a na kurz se přihlásil,“ říká Hassan.

Hassan

Hassana napadlo, že by si mohl otevřít obchod s drobnou elektronikou. Jeho rodné město Idlíb totiž v té době zrovna začínalo se zaváděním elektrické sítě. Charita ho podpořila, aby si mohl založit živnost a dnes je z něj hrdý majitel malého obchodu s elektronikou. „Děkuji za to, že mám dnes stálou práci,“ zakončuje Hassan s širokým úsměvem na tváři.  

Uprchlíkům v Zambii pomáháme díky finanční podpoře UNHCR. V Sýrii spolupracujeme s místní neziskovou organizací Violet.

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si více: