Rok pomoci Ukrajině: Jak Charita podporuje lidi zasažené ruskou agresí?
8. února 2023 Aktuality

Rok pomoci Ukrajině: Jak Charita podporuje lidi zasažené ruskou agresí?

24. února si připomeneme smutné výročí ruské invaze na Ukrajinu. Válka za tu dobu vyhnala z domovů více než 15 milionů lidí. Charita pomáhá od prvního dne konfliktu. Zpočátku jsme se zaměřili na nejnaléhavější potřeby, jako byly dodávky humanitární pomoci a pomoc uprchlíkům. Pomáhat lidem zasaženým válkou můžeme i díky štědrosti dárců, kteří přispěli do sbírky Charita pro Ukrajinu.

PŘISPĚJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

Okamžitá pomoc na hranicích

Bezprostředně po začátku ruské invaze začaly přes hranice prchat stovky tisíc lidí. Jednalo se především o matky s dětmi a seniory, kteří často cestovali napříč ostřelovanou Ukrajinou několik dní v přeplněných vlacích a autobusech. Charitní síť poskytovala uprchlíkům teplý čaj, občerstvení a vyhřívané stany, kde se mohli v tuhých mrazech ohřát. Charita byla díky svým početným pobočkám schopná zareagovat okamžitě, a byli jsme tak jednou z prvních organizací, která takto pomáhala. Na hranicích poskytovali pomoc také naši kolegové v Moldavsku, kde má Charita Česká republika vlastní pobočku.  Celkem rozdali 7 tisíc balíčků první pomoci a hygienických potřeb. 

Posílali jsme zásilky s humanitární pomocí do nejhůře zasažených oblastí 

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu přinesla potřebu zajistit humanitární pomoc pro miliony lidí. Kvůli vysoké inflaci a nedostatku zboží v obchodech neměli lidé na Ukrajině zajištěné základní potřeby. Masivní útoky na kritickou infrastrukturu navíc způsobily a nadále způsobují výpadky elektřiny, plynu, tepla a vody.  

Hned po začátku konfliktu jsme poslali na Ukrajinu kamion s humanitární pomocí

Díky sbírce Charita pro Ukrajinu jsme ihned po začátku ruské invaze začali posílat na Ukrajinu kamiony a vlak s humanitární pomocí. Jednalo se nejenom o trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, ale také o zdravotnický materiál a léky. Součástí naší pomoci byly i záložní generátory elektřiny. Jedna z elektrocentrálen byla tak obrovská, že dokázala zajistit dodávky pro celou nemocnici. Dodávky zamířily především do nejvíce postižených oblastí na východě Ukrajiny, ale také do západních regionů, kam uprchlo velké množství obyvatel právě z východní a centrální části země. 

V Moldavsku jsme vybavovali uprchlická centra. Nadále také poskytujeme uprchlíkům peněžní podporu a zlepšujeme pro ně přístup ke zdravotní péči 

Do Moldavska zamířilo od začátku války téměř 700 000 uprchlíků. Pro většinu z nich se jednalo o tranzitní zemi, ale více než 100 000 z nich jich v zemi dál zůstává, protože nechtějí být příliš daleko od Ukrajiny. To představovalo pro nejchudší stát Evropy velkou zátěž. Charita proto vybavila 12 ubytovacích středisek pro uprchlíky. Aby měli lidé prchající před válkou co nejdůstojnější podmínky, vybavili jsme centra potřebnými věcmi, jako jsou postele, přikrývky, pračky nebo lednice.  

Ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku poskytujeme finanční a psychologickou pomoc

Válkou stiženým lidem v Moldavsku nadále pomáháme díky finanční podpoře od Generálního ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (DG ECHO). Uprchlíkům, zejména pak ohroženým skupinám, jako jsou matky samoživitelky nebo staří lidé, poskytujeme okamžitou peněžní podporu. Díky ní si mohou lidé nakoupit základní potřeby, jako jsou potraviny, hygienické potřeby, léky nebo oblečení. Zároveň zajišťujeme uprchlíkům přístup ke zdravotnickým službám. Mezi ně patří také psychologická péče, abychom Ukrajincům pomohli vyrovnat se s válečným traumatem. Celkem jsme takto podpořili 15 000 uprchlíků v Moldavsku. 

Na Ukrajině pomáháme lidem zajistit důstojné životní podmínky a zlepšujeme dostupnost zdravotní péče 

Až 7 milionů lidí uprchlo za hranice, dalších 8 milionů se uchýlilo na jiná bezpečnější místa na Ukrajině. Někteří z nich se už vrátili zpátky, až 5,9 milionů lidí ale nadále zůstává mimo své domovy v rámci Ukrajiny. Západní regiony Ukrajiny, kam zamířilo vůbec nejvíc lidí, nebyly na takovou situaci připraveny. Velká spousta lidí, kteří sem utekli, stále bydlí v tělocvičnách, ubytovnách nebo bývalých obchodních domech, které nejsou uzpůsobené k dlouhodobému a důstojnému bydlení. 

Charita Česká republika postavila na západě Ukrajiny modulární domy pro zranitelné skupiny osob, jako jsou matky samoživitelky či staří lidé. Dále jsme postavili v obci Serednie 12 domků pro osiřelé děti z Mariupolu, které přišly ve válce o rodiče. Celkem jsme vystavěli 33 domů, ve kterých bude ubytováno 120 lidí. Zároveň rekonstruujeme staré budovy, aby se do nich mohli přestěhovat další lidé, kteří našli útočiště na západě země. 

V Zakarpatí stavíme pro vysídlené Ukrajince modulární domky

Většina lidí opustila ve spěchu svůj domov jen s jedním zavazadlem. Navíc mnozí Ukrajinci přišli kvůli válce o možnost uživit sebe a své rodiny. Těm nejpotřebnějším Charita poskytuje okamžitou finanční podporu, díky které si mohou zajistit základní potřeby. Doposud jsme takto pomohli 3600 lidí. 

Pro Ukrajince, kteří před válkou utekli do Lvovské oblasti a Zakarpatí, rovněž zlepšujeme dostupnost zdravotních služeb. Zdravotnímu středisku v Drohobyči jsme poskytli potřebný materiál a vybavení pro dvě sanitky. Součástí naší pomoci je také psychologická péče. Charita vyškolila více než 60 psychologů a sociálních pracovníků, kteří poskytli krizovou pomoc více než 2 000 lidí prchajícím před válkou. 

Ukrajincům pomáháme také v Česku 

Od začátku války na Ukrajině našlo v České republice bezpečné útočiště více než 480 000 uprchlíků. Síť Charit v Česku pomáhá lidem prchajícím před válkou zajistit základní životní potřeby: 

  • 121 000 lidí obdrželo potravinovou pomoc 
  • 62 000 uprchlíků dostalo oblečení a domácí potřeby 
  • 55 000 lidí obdrželo hygienické potřeby 

Síť Charit také pomáhá uprchlíkům s integrací. Pro Ukrajince provozujeme asistenční infolinku v ukrajinském jazyce a organizujeme jazykové kurzy. Díky těmto aktivitám se mohou uprchlíci lépe zorientovat a adaptovat se na nové prostředí. Zároveň uprchlíkům z Ukrajiny v České republice poskytujeme tlumočnické služby a pomoc při hledání ubytování, práce či místa ve škole a školce. V prostorách Charity fungovala díky Young Caritas také adaptační skupina pro ukrajinské děti. Celkem Charity napříč Českem do dnes pomohly více než 135 000 uprchlíků s integrací a tlumočením. 

Díky štědrosti dárců jsme v rámci sbírky Charita pro Ukrajinu vybrali více než 160 milionů korun. Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat. 

Převodem na účet

55660022/0800

VS 104

QR kód

platba